Yengeç burcunun olumsuz yönleri

Yengeç burcunun olumsuz yönleri

31 Aralık 2022 Cumartesi  |   Köşe Yazıları

İlhan İlmenöz

Yay burcu ile başladığım burç kötüleme yazı dizisinin 8. bölümüne gelmiş bulunmaktayım. Burçlar Yay burcu ile başlamıyor, biliyorum da kendi burcum olduğu için iğneyi önce kendime batırayım dedim.

Bu kez hedefte Yengeç burcu insanları var. Eğer 21 Haziran ile 22 Temmuz arasında doğdu iseniz bu burçtan oluyorsunuz ve bu yazının hedefinde sizler varsınız. O yüzden alınacak, gücenecek, küsecek olanlar bu yazıyı hiç okumasın. Baştan uyarmama rağmen biliyorum siz de okumadan duramayacaksınız. Okuduklarınızı da beğenmeyeceksiniz ama yazdıklarımın doğru olduğunu da göreceksiniz.

Neyse, hadi toplaşın yamacıma da Yengeç'lerin ne mal olduğunu herkese anlatayım...

Birçoğunuz bu Yengeç'leri hassas ve duygusal insanlar sanırsınız ama tam da öyle değiller. En baştan söyleyeyim, burçlar içinde en psikopat olanlar Yengeç burcundan çıkıyormuş. Öyle diyorlar. Bunlara "melek yüzlü şeytanlar" da diyebiliriz. Onun için bunlara fazla kanmayın, ayağınızı denk alın derim.

Duygusal sandığınız bir Yengeç nefret dolu olduğunda neler yapabileceğini tahmin bile edemezsiniz. Bazıları için melek gibi denir ama unutmayın Azrail de bir melektir.

Şimdi efendim bunların en büyük özellikleri; ilgi manyağı olmaları, alınganlıkları ve melankolik ruh halleridir. Açıkçası bu konularda tedavi görmeleri gerekir.

Yengeçler, kendilerini o kadar severler ve beğenirler ki; bu yüzden her şeyin en fazlasını hak ettiklerini düşünürler. Herkes en çok onları sevmelidir, herkes sürekli onlarla ilgilenmelidir. Her girdikleri ortamda gözler onlarda olmalıdırlar. Suya hasret bitkiler gibi onlar da ilgiye hasrettirler. Yani kısaca sevilmeyi severler.

Trip atmada üstlerine yoktur, kaprisli insanlardır. Sizi bu konularda canınızdan bezdirirler. Gözlerinden yaş eksik olmaz. Alıngandırlar, her şeyden nem kaparlar. Şaka kaldıramazlar, bir güldüklerine öteki gün ağlarlar. Böyle de dengesizdirler. Üzerlerine gidecek olursanız anında olay çıkarırlar.

Bunlarla sağlıklı iletişim kurmak inanın çok zordur. Eğer iletişim konusunda özel uzmanlığınız yoksa sizi duvara dayarlar. Her dediklerini onaylamanızı beklerler. Teselli etmek için sürekli alttan almanız gerekir. Gözünün üstünde kaşın var desen hemen alınırlar. Mızmız bir yapıları vardır. Yazık ya bu Yengeç'lere yazarken bile acıdım hallerine...

Arkadaş edinmeyi pek sevmezler. Yengeç insanının arkadaş kadrosu muhtemelen ilkokul bittikten sonra tamamlanır. Ondan sonra çok nadir arkadaş edinirler. Yalnız kalmayı severler, "az insan az sorun" mantığı ile hareket ederler. Bu onların kendi tercihleridir. Ayrıca arkadaşlarının yeni arkadaş edinmelerine de pek tahammülleri yoktur.

Çok kıskanç olurlar, yani bildiğiniz gibi değil, bunlar aşırı kıskanç insanlardır. Yakın çevrelerindeki herkesi kıskanırlar. Hatta bazıları bunu açık açık dile getirir. Sessiz kıskanç olanları daha tehlikelidir. Kıskandığını söylemezler ama olur olmadık yerde surat asarlar, hatta küserler, neden küstüklerini anlamazsınız bile. Belki abartıyorsun diyeceksiniz ama bu yüzden ağlama nöbetine girenleri bile vardır.

Yengeç insanı çoğu zaman objektif olamaz, duygularını kilit altında tutup mantığıyla davranamaz. Konu sevdikleri olunca acımasız bir savaşçıya dönüşebilirler. Adeta gözleri dönmüş gibi sevdiklerini korumak adına size saldırabilirler.

Duygusal anlamda tutarsız insanlardır, ruh halleri çok değişkendir. Bir bakarsınız şen şakrak iken anında ağlama triplerine girerler. İnatçılık ve saldırganlık, nanemolla ruh halleri en zayıf yönleridir. Çelişkileri çok fazladır. Eğer onları yüzeysel tanıyorsanız derin bir melankoliye düştüklerini sanabilirsiniz. Kendileri gibi olanları da çok severler.

Yengeç burcu insanı özel yaşamında da iş hayatında da genellikle kaygılıdır. Duyguları çok kolay yara alır. Kırılgan bir yapıları vardır. Haklı eleştirileri bile zor kaldırırlar. Eleştiriyi sevmezler. Onlar için en güvenli sığınakları aileleridir. O yüzden çoğunluğunun aile bağları kuvvetlidir. Onlardan kopamazlar. Aşırı ilgi manyakları olmalarının altında da ailelerine olan bu bağlılık yatar. Bu yüzden de gelenekselcidirler.

Yengeç'lerin bir başka  özelliği de, tembel oluşlarıdır. Hatta "Yengeç tembelliği" diye bir şey vardır ki bu asla diğer burçların tembelliğiyle karıştırmamalıdır. Çünkü onun tembelliği hem çevresine hem de kendisinedir. Gün içindekini planları hayata geçirebilmek için saatlerce “kım kım kım” kendisiyle mücadele eder. Bu yüzden randevularına zamanında geldikleri görülmüş değildir. Eğer bir Yengeç'le bir yerde buluşacaksanız ağaç olmamak için en az yarım saat sonra gidin.

Ancak iş kendi çıkarlarına olan bir konuya geldi mi, bırakın tembel olmayı, onlardan tez canlısını bulamazsınız.

Hayalleri/istedikleri hemen gerçekleşsin isterler, hiçbir şeyi ve hiç kimseyi beklemeye tahammülleri yoktur. Bu telaş ve acelecilikleri yüzünden başlarına gelmedik kalmaz. Keskin ve pratik zekalarına rağmen böyle durumlarda temkinli olamayışları birçok fırsatı kaçırmalarına neden olur.

Tartışmayı ve taraf olmayı sevmezler, bu yüzden de bu tür ortamlarda olmak istemezler. Yengeç insanı en çok kendi kendine küsmeyi, sonra barışmayı, geceleri kendi kendine sessiz tartışmalar yaşamayı sever. Bir sonuca varsalar içim yanmaz. Kararsızlıkları yüzünden de genellikle kaybederler. Sorsan, çevrelerindekileri/başkalarını en iyi onlar anlar.

Yengeç burcu insanları kolay kolay affetmez. İntikam alma arzuları vardır. Kendisine kötülük yapan kişi, Yengeç’in bunu unuttuğu düşünebilir ancak Yengeç burcu insanı iç dünyasında intikam planları kurar. İntikam almak için gerekli zamanı kollar ve harekete geçer.

Dışarıdan bakıldığında çok kolay  fark edilmeyen, kendilerini korumak adına ördükleri duvarları vardır. Aslında bu duvarın arkasında son derece duygusal, hassas ve ılımlı bir karakter yatar. Ördükleri duvar ancak karşısındaki insana güvendiğinde yıkılır. Yengeç burcunun insanlara güvenmesi oldukça zordur. Ayrıca çok gizemli bir dünyaları ve  kişilikleri vardır.

Yengeçler heyecandan mahrum insanlardır, zaten heyecan onlara iyi gelmez. Onların belli başlı alışkanlıkları vardır, öyle ki sevdikleri insanlardan ayrılmamalarının nedeni bile çoğu zaman, onlara çok alışmış olmalarıdır. Siz onu bırakmadan, onlar sizi asla bırakmazlar, daha doğrusu bırakamazlar. Acıma ve empati duyguları aşırı derecede gelişmiştir.

Kendilerini iyi hissetmek ve huzur bulmak adına problemlerini yok sayabilirler ve gerçek sorunlar ile yüzleşmekten kaçınırlar. Duygusal dramlar yaşamaya bayılırlar, yoksa da yaratırlar. Sonuç olarak; kararsız, kaprisli, ürkek, mızmız, evcimen, hayalperest , sakin ve tembel tiplerdir. Yalan söylemeyi severler, sorsanız bunların çoğunun beyaz yalanlar olduğunu iddia ederler.

Yengeçler için bu kadar kötüleme yeter sanırım, onların daha fazla üstüne gitmeyelim. Şu yazıyı okurken bile belki birçoğunun gözleri dolmuş ağlamak üzeredir. Tabii tembellikten kurtulup okudularsa... Yalnız onlar adına şunu fark ettim, diğer burçlara nazaran defoları daha az gibi ve tüm olumsuzlukları daha çok kendilerine zarar veriyor.

Geldik bir burç kötüleme yazısının sonuna daha, bakalım ilk olarak hangi Yengeç "halt etmişsin sen" diyecek bekliyorum. Burçlarla ilgili gelecek yazım Aslan Burcu ile ilgili olacak. En tehlikeli burçlardan biri olan Aslan burcu için şimdiden gereken önlemleri almalıyım.

Kalın sağlıcakla...