Utanç ve düşmanlık

Utanç ve düşmanlık

14 Haziran 2022 Salı  |   Mentor

Mentor

Fenerbahçe Beko şampiyon oldu ama ortada büyük bir utanç var ve kimse mağduru Fenerbahçe olduğu için bu ahlaki düşkünlüğü gündeme getirmiyor. 

Anadolu Efes Eurolig'de masa başı oyuyla Fenerbahçe Beko'yu finallerin dışına itti ve şampiyon oldu. Ardından, 4 maçlık seride Fenerbahçe Beko 3 karşılaşmayı çok üstün bir oyunla kazandı. Bu durum gösteriyor ki, Anadolu Efes Fenerbahçe Beko'dan korkmuş ve masa başında ondan kurtulmayı tercih etmiş. Böylece Eurolig, Anadolu Efes ve basketbol sporu adına çok büyük bir utanç tarihe geçmiş oldu.

2021-2022 Eurolig şampiyonluğu sonsuza kadar bu utancın gölgesini üzerinde taşıyacak. 

Ali Koç, "Bu savaş Fenerbahçe ile var olanlarla Fenerbahçe için var olanlar arasında" dediğinde herkes Fenerbahçelileri kastettiğini düşünmüştü, kısmen de öyleydi ama Fenerbahçe ile var olanlar arasında rakipleri de var. Bu final Anadolu Efes ile mesela Petkimspor arasında olsaydı haber değeri bile olmayacaktı. Ergin Ataman da sanıldığı gibi Eurolig'de saygı görmüyor, herkes Miçiç ve Larkin'in hocası olarak tanıyor. Türkiye'deki ismini de Fenerbahçe'ye borçlu, Fenerbahçe düşmanlığını çek geriye sadece tartışmalı olaylar kalıyor. 

Ama Fenerbahçe'nin rakipleri üzerinde böyle bir etkisi var. Bisikletle giderken Ferrari'nin tamponuna bakmak gibi bir duygu bu. Kedi-ciğer ilişkisi, çaresizlik rakiplerini psikolojik olarak hırpaladığı gibi bu kadar kolektif düşman karşısında geri adım atmayan güçlü bir figür, rakipleri üzerindeki çaresizlik duygusunu ve travmayı güçlendiriyor, ondan sonra da "masa başı oyunlar" onlar için kaçınılmaz oluyor. 

Kimler rakip ittifaka dahil olmadı ki?.. Fetö, derin devlet, siyasiler, Cathine (kimyasal bir madde), Fenerbahçe düşmanlığı ile ünlü olmuş hakem bile var ülkemizde ama olmuyor işte. Her gün biraz daha ruhunuz ölüyor ve geriye sadece Fenerbahçe kalıyor. 

Sanırım bu düşmanlık asla değişmeyecek, o yüzden kulübün kendi içinde birlik ve bütünlüğü kaçınılmazdır, Fenerbahçe'ye en büyük ihanet ise kulübün içinde kişisel hırslarla cephe açmaktır.