'Tuhaf ve komik bir olay'

'Tuhaf ve komik bir olay'

23 Aralık 2022 Cuma  |   MG Özel

Fuad Safarov, Moskova

Rus uzmanlar, İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun, "YSK üyelerine hakaret ettiği gerekçesiyle" yargılandığı davada 2 yıl 7 ay 15 gün hapis cezasına çarptırılmasını “iktidarın seçim hazırlığı” olarak yorumladı.

Rusya'nın önde gelen Orta Doğu uzmanlarından Yelena Suponina Medya Günlüğü'ne yaptığı açıklamada, yaşanan olayın "tuhaf ve komik" olduğunu savundu. Suponina, “İmamoğlu da karara güldü. Bu olayın geçmişi eski. İmamoğlu 3 yıl önce İBB seçimlerini kazanınca bir terslik olduğuna karar verip iptal ettiler. İmamoğlu o zaman da gülmüş ve iktidarın işin içinde olduğunu anlamıştı" dedi.

Rusya Stratejik Araştırmalar Enstitüsü Başkanı Sergey Markov da, İmamoğlu'nun 2023 seçimlerinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın olası en büyük rakibi olduğunu söyledi. Markov, "Seçimler bağlamında gelecek yıl Türkiye'yi fırtınalı günler bekliyor. Muhalefet adayını henüz açıklamadı ama İmamoğlu'na verilen ceza onun seçimde Erdoğan'ın güçlü bir rakibi olabileceğini gösteriyor" diye konuştu.

Muhalefetin taktiklerini de değerlendiren Markov, "Henüz adaylarını belirleyemediler. Çünkü Erdoğan'ın ismi açıklanacak adayı cezaevine atacağından endişe ediyorlar" iddiasında bulundu.

Erdoğan'ın güçlü bir seçim kampanyasını başlattığını savunan Orta Doğu uzmanı Kirill Semyonov da,, "Muhalefete karşı mücadelenin gerginleşmesi, Türk makamlarının yaklaşan seçimlere giderek daha ciddi bir şekilde hazırlandığını gösteriyor. Yetkililerin böyle bir adım atması, rakip kampı zayıflatmaya çalıştıkları anlamına geliyor" dedi.

Amacın muhalefeti gözden düşürmek olduğunu iddia eden Semyonov, "Bu nedenle İmamoğlu hakkında dava açıldı. Bu ilk vaka ama muhtemelen son değil. Benzer başka kararlar da gelebilir" iddiasında bulundu. Semyonov ayrıca, Erdoğan'ın bu adımının muhalefetin konumunu daha da güçlendireceğini savundu. 
 

Etiketler:  Rusya