Suç var suçlular nerede?

Suç var suçlular nerede?

9 Eylül 2021 Perşembe  |   Mentor

Mentor

Kumpas davasının gerekçeli kararı açıklandı. Fetö suç örgütü tarafından yapılan bu suç eyleminin ve Fenerbahçe'yi ele geçirme çabasının 3 temel nedeni var; 

1- Sempati; ünlü futbolcular aracılığı ile  örgüte karşı sempati yaratıp taraftar kazanmak. 

2- Para; suç eylemlerine kaynak sağlamak. 

3- Kaos; rakip taraftarları birbirine düşürerek yaratılacak kaos ortamı ve bundan faydalanıp iktidarı ele geçirmek. 

Bunların hepsi mantıklı nedenler ancak eksik, Hakan Şükür ve Arif Erdem başta olmak üzere bu futbolcular uzun süre Türkiye liginde top oynadılar. Bu futbolcular ne kadar başarılı ve ünlü olursa Fetö terör örgütünün o kadar mutlu olacağı açık. 

Genelkurmay Başkanı'nın, Cumhurbaşkanı'nın yaverini  atayan, Genelkurmay Başkanı'nı hapse atan, ülkenin demokratik sistemini yıkmak için darbe yapan bir örgütten bahsediyoruz. Bu örgütün propaganda makinesi olarak gördüğü bu insanların başarılarını yaşamın olağan akışına bıraktığını düşünecek kadar saf olamayız. 

Ayrıca; şöhretli futbolcuları propaganda makinesi olarak kullanan, kendi adamlarını yerleştirmek için subaylara işkence edip istifaya zorlayan, ÖSYM sınav sorularını çalan bu örgütün futbolu olağan akışına bıraktığını düşünmek oldukça zor. 

Gerekçeli kararda denildiği gibi, örgütün şöhretli futbolcuları propaganda unsuru olarak kullandığı açıktır. Bu durumda onların şöhretli ve başarılı olmaları için kanlı örgütün neler yaptığı araştırmalıdır. 

Bu ülkede hep son dakikada şampiyonluk kaybeden takımın Fenerbahçe olması bana garip gelmiştir. En çok taraftarı olan, en çok parası olan, en iyi futbolcuları alan, her yerde gücü ve taraftarı olan bir takımın bu kadar trajik kayıplar yaşaması yaşamın akışına hep ters gelmiştir benim için. 

Lafı dolaştırmayacağım, hakimlerin, ordunun, üniversitenin bu kirli örgüt tarafından kirletilip futbolun temiz kaldığını düşünmek mümkün değil. Fetö ile ilintili futbolcuların, hocaların, özellikle firarda olanların her maçı her sezonu titizlikle incelenmelidir. 

Bir de medya var: Gerekçeli kararda diyor ki; işledikleri suçu meşrulaştırmak için kendilerine ait medyayı kullanıyorlarmış. Bu da eksik çünkü o gün her akşam televizyona çıkıp Fenerbahçe'nin suçsuz olduğunu bildikleri halde sistemli iftira eden insanlar hâlâ serbestçe dolaşıyor, bunların hepsinin masum birer kurban olduğunu düşünmek ne derece mantıklı, bunlar araştırılmayacak mı? 

Bir de kulüp yöneticileri var, o gün "Bu ateş üfleyerek sönmez" diyen, Fetö'ye himmet ödeyen futbol yöneticileri ne kadar masum? 

"Fenerbahçe ligden çekilemez" deyip Fenerbahçe'yi hedefe koyan SPK yöneticileri ne kadar masum? 

Fenerbahçe'yi UEFA'ya satıp, "Hırsızın hiç mi suçu yok" diyen TFF mensuplarının örgüt üyesi olup olmadıkları ya da örgüte hizmet etmek için maddi menfaat sağlayıp sağlamadıkları araştırıldı mı? Maddi durumları incelendi mi? 

Kısacası ortada bir mahkeme kararı var ama suça ortak olanların büyük kısmı hâlâ serbest, hepsinin tek tek kazandıkları son kuruşa, ettikleri son telefona kadar araştırılmaması devletin saygınlığına zarar verir. 

Sonuç olarak; mahkeme kararı suçu tespit etmiş, sıra şimdi kimlerin suçlu olduğunu bulmaya geliyor.

Etiketler:  Futbol