Sırp taraftarın ölümü, medya ve siyaset

Sırp taraftarın ölümü, medya ve siyaset

23 Kasım 2014 Pazar  |   Mentor

Futbol taraftarı olmanın çeşitli kaynakları var, aslında bunu değerlendirmek tamamen bir uzmanlık işi ve sosyolojik bir araştırma gerektiriyor ama bu durum benim  kabaca gözlemimi aktarmama engel değil

Benim gözlemlerime göre iki temel taraftar grubu var: Birinci grup aslında futbolun genel tanımıyla çelişiyor. Bir zamanlar "toplumun afyonu" diye değerlendirilen futbol içinde yer alan bu ilk grup eğitimli, makul gelire sahipler  ve yaşamda da çoğunlukla asgari başarıyı yakalamış insanlar. Sanırım futbolda onları çeken şey daha çok adrenalin de içeren eğlence kısmı. Ama futbol sonsuz bir faaliyet zamanla futbol ve tutulan takım yaşamın tam merkezine kuruluyor ve giderek daha güçlü bir duygusal bağ haline geliyor ve kuşaklardan birbirine aktarılıyor.

İkinci grup ise gelir ve eğitim düzeyi nispeten daha düşük ve genellikle yaşamlarındaki kayıpları telafi etmek için stadlara akıyorlar ve onlar için "maç kazanmak" bir tür teskin edici , genellikle elde edilen büyük başarılar sonrasında taraftar oluyorlar ve beklentileri kayıtsız şartsız takımın sürekli çok başarılı olması aksi onları çılgına çeviriyor, zaten "manipüle" edilebilir eğitim düzeyine mensup bu insanlar bu duygularından yakalanarak manipüle ediliyorlar, işin içine siyaset, devletin derinlikleri, gayri yasal tanımlanmamış organizasyonlar giriyor.

Çok doğal çünkü bu grubun içinde kolaylıkla "yandaş" veya mensup devşirmek mümkün.

Bu grubun bir başka toplumsal riski maç kaybının onlar için yaşamın kaybı olmasından dolayı şiddete ve suça yönelmeleri. Burada da medya devreye giriyor bu insanlar sayesinde nefret söylemi pompalayan ve düşük seviyeli program ve yazılar kolayca "rating" elde ediyor ve para kazanıyorlar. 

Sonuç olarak; futbolda veya genel olarak sporda akan kanın içinde para kazanmak için bu kolayca "manipüle" edilebilir grubun nefretine hitap eden medya ve oy kaygısı ile kolayca "manipüle" edilebilir olması nedeniyle bu gruba destek veren siyaset birincil suçlu durumundadır.

Son yıllardaki en büyük problem ise bu iki grubun iki farklı takım etrafında kümelenmesi ve toplumun futbol üzerinden çok keskin bir ayrıma uğramış olmasıdır, eğer mevcut şartlar böyle devam ederse cinayetler artacak ve daha sık ve sistemli bir şekil alacaktır.

 

Ersun Yanal ve medyanın ikiyüzlülüğü

 

Daha Ersun Yanal göreve başlayalı 9 gün olmuş medyada Galatasaray galibiyetinden sonra müthiş bir Ersun Yanal şakşakçılığı başladı ki temel amaç Yanal'ın futbol bilgisine saygı göstermek değil çünkü Milli Takım günlerinden ondan ne kadar nefret ettiklerini biliyoruz!

Amaç Yanal üzerinden Aziz Yıldırım'a vurmak. Artık medyada kompleks haline geldi bu durum. Medyadaki  yukarıda anlatılan nefret ticaretinin başka bir boyutu da budur.

Kimse gerçeği söyleyip Galatasaray'ın buraya gelmesinin tamamen tesadüf olduğunu ve sonucun doğal olduğunu ve Galatasaray'ın daha da kötüye gideceğini söyleyemiyor.

Çünkü rating almıyor ama gazetecilik de bu değil.

 

Mentor

 

23.11.2014