Şimdi destek zamanı

Şimdi destek zamanı

24 Haziran 2022 Cuma  |   Mentor

Mentor

Futbolda kazanılan paraları biliyoruz, Süper Lig seviyesinde bir futbol aktörünün yıllık kazancı ortalamanın üzerindedir, hele hele Vitor Pereira ya da Jorge Jesus'un ekibine girecek seviyede bir futbol uzmanı oldukça iyi para kazanır. 

Futbol çok popüler bir spor ama çok geniş bir havuzdan oldukça küçük bir azınlık başarı çıkarabiliyor; yani futbola ilişkin 1 tane başarı öyküsü varsa milyonlarca da hayal kırıklığı var. İster istemez bu insanlar başka alanlara yöneliyor, futbol içlerinde ukde olarak kalıyor, sonrası malum sosyal medyada "futbol uzmanı" olup ego parlatıyorlar., 

"Ego parlatma" deyince bir de futbolun bu yönü var; Eğer gerçek yaşamda bir ezikseniz, saygı görmüyor ve kendinizi değersiz hissediyorsanız sosyal medyada futbol ve Fenerbahçe mastürbasyonu sizi çok ünlü yapar ve buna bağımlı olursunuz. 

Bir de son derece ağır ekonomik şartlarda yaşayan spor medyası var, gerek dijitalleşme gerekse ülke futbolunun kirli doğası nedeniyle sürekli irtifa kaybediyorlar. Tek çareleri kavga, kaos, nefret satmak ve bir nebze de olsa reyting yakalayıp para kazanmak, yoksa hiçbirinin futbol yetkinliği top toplayan çocuktan öte değil. 

Geçen sene bu ekip Crespo'yu "çöp", Zajc'ı "yetersiz", Pereira'yı "beceriksiz" ilan etti. Yönetim de bu trene bindiği için onu kovdu ama sonra gördük ki kalsaydı şampiyonduk. 

Jesus geldiğinde herkes tövbeler etti, "destek" dedi, "susalım" dedi ama daha ilk maçtan psikolojik olarak sanal kahraman olma arzusundaki sosyal medya ezikleri ve ucuz reyting peşindeki spor medyası başladı:

"Olmaz, bu da alınmalı, bu da yapılmalı, bu da satılmalı!"

Yahu siz kimsiniz? Jorge Jesus futbol bilgisi ve yetkinliği ile onlarca yıldır yılda ortalama 3 milyon euro kazanıyor, üstelik ülkemizdeki lobi ve medyadaki adamlarının pohpohlaması ile değil, dünyanın her yerinde bunu kazanmış. Toplasak ona akıl verenlerin toplam kazançları 300 bin euro etmez; elbette para her şey değil ama futbol profesyonel bir uğraş ve karşılığı para. Yani yetkinliğiniz ölçüsünde para kazanıyorsunuz ama sosyal medya ve yalancı spor basını ne kazanıyor, hikaye... Ya yönetici otelinde beleş tatil ya da ego mastürbasyonu. 

Geçen sene kaçan şampiyonluğun sorumlusu bunlar ve bunlara inanan Fenerbahçe taraftarıdır. Bu sene aynı hatayı tekrarlamayalım diyeceğim ama gördüğüm çoktan megaloman bozukluğumuz ortaya çıktı bile.

Lütfen bir sezon, sadece bir sezon sonuna kadar susup takımımızı destekleyip sonucu görelim, kesinlikle iyi olacak. 
 

Etiketler:  Futbol