Sağlıklı yaşam için olmazsa olmaz

Sağlıklı yaşam için olmazsa olmaz

13 Haziran 2021 Pazar  |   Köşe Yazıları

Dr. Ülkümen Rodoplu

Havamız kirlendi.

İklim değişti.

Toprağımız ilaçtan, kimyasaldan bıktı, usandı.

Yağmur ne yapsın ? 

O bile temiz değil ki, toprağı temizlesin.

Hal böyle olunca yediklerimiz, içtiklerimiz sağlıklı yaşamamız için gerekenleri bize yeterince veremiyor.

İki temel sorun var:

1. Almamamız gereken zehirli maddelere sürekli maruz kalıyoruz.

2. Almamız gereken vitamin, mineral ve temel maddeleri alamıyoruz.

Peki, çözüm ne ?

1. Toksik maddelere karşı antioksidan özelliği olan meyve ve sebzeleri beslenmemize eklemek.

2. Gereksinim duyduğumuz vitamin, mineral ve eser maddeleri almak.

Hangi gıda takviyesi?

Dünyada en çok tüketilen gıda takviyesi nedir?

Hakkında en çok çalışma yapılan?

Sağlıklı yaşam için "olmazsa olmaz".

İnsan vücudu için gerekli ama bedenimizin üretemediği, mutlaka dışarıdan alınması gereken.

Yanıt belli: OMEGA 3

Kaynağı nedir?

Omega 3'lerin genelde balık yağından elde edildiği söylenebilir; fakat bunların balık dışında da besinsel kaynakları vardır. 1 kapsül balık yağı tükettiğinizde aynı miktarda Omega 3 alamazsınız. Balık yağı alırken de EPA ve DHA oranı yüksek olan balık yağlarını tercih etmelisiniz. Omega 3'ün en iyi kaynağı somon, uskumru, ringa, ton, uskumru, sardalya gibi yağlı balıklardır. Fakat bunun haricinde keten tohumu, ceviz, semizotu, brüksel lahanası, kuru fasulye, nohut gibi gıdalarda da Omega 3 bulunur. Ayrıca anne sütü de doğal bir Omega 3 kaynağıdır. 

Neden Omega 3? 

Omega-3 eksikliği hepimizi ilgilendiren bir sorundur. Özellikle kentlerde yaşayan, doğal değil de işlenmiş gıdalarla beslenmek zorunda kalanlarda yaygın bir Omega 3 eksikliği bulunmaktadır. Yediklerimizin tamamı Omega-3 fakiridir. Süt ve süt ürünlerinde, kırmızı ette, tavukta, yumurtada yeteri kadar Omega 3 yağ asidi bulmamız mümkün değildir. Çünkü tavuklar, inekler, sığırlar ve hatta balıklar eski doğal beslenme alanlarını kaybetti. Tamamı ot, böcek, yosun yerine hazır yemlerle beslenmektedir ve bu da yeterli Omega 3 üretebilmelerini engellemektedir. 

Yararları

Omega 3 kalp ve beyin sağlığı için çok değerlidir.

Omega 3 okul başarısını artırır. İnsanın anne karnındaki sürecinden itibaren bakıldığında, annenin yeterli miktarda omega 3 alması, bebeğin zeka gelişimi ve görme kabiliyeti açısından önemlidir. Okul çağı döneminde ise çocukların zihinsel gelişimlerinde önemli rol oynar ve sınav başarılarını artırır. İngiliz araştırmacılar, 12 hafta boyunca balık yağı kapsülleri alan 15-16 yaş arası 184 öğrencinin, ders başarılarının yüzde 24'ten yüzde 34'e yükseldiğini belirtmektedir. 

Yaşlanmaya karşı etkilidir. Omega 3 kadınlarda da cilt dokusu üzerinde olumlu etkilere sahip olup, cilt altı bağ dokusunu koruyarak yaşlanma ve kırışıklık karşıtı etki gösterir. Depresyon eğilimi olan bireylerde Omega 3 seviyeleri düşük tespit edilmiş, bununla ilgili yapılan birçok çalışmada düzenli ve yeterli Omega 3 tüketmenin depresyon, anksiyete gibi psikolojik problemlerin giderilmesinde etkili olduğuna işaret edilmiştir. Ayrıca, kan sulandırıcı ve kan basıncını düşürücü etkiye sahiptir. İltihabi süreçleri yavaşlatır ve bağışıklığı güçlendirici etki sağlar.

Günlük doz nedir? Günlük Omega 3 alımı 1-3 gram olmalıdır. Gençler, yaşlılar ve çocuklar için bu miktar aynıdır. 

Kimler almalıdır? Kalp ve damar problemi olan bireyler, hamilelik dönemindeki ve menopoz dönemine girmiş kadınlar, kolesterol seviyesi yüksek, depresyon eğilimi olan bireyler, yoğun sınav dönemlerinde olan okul çağı ve ergenlik dönemindeki çocuklar, diyabeti olanlar Omega 3 takviyesi almalıdır. Nefes alan her insanın, kentte yaşayan her bireyin, cep telefonu, mikro dalga fırın, WI-FI gibi radyasyon yayan eşyalarla temasta olan her yaştan insanın olmazsa olmazıdır. 

Kilo aldırır mı? 1 kapsül Omega 3 balık yağı, 10-12 kalori gibi bir enerjiye sahiptir ve kilo aldırıcı etkiye sahip değildir.

Hangi Omega 3? Omega 3 balık yağı satın alırken civa, kurşun gibi ağır metallerden arınmış olmasına dikkat edilmelidir. Soğuk pres yöntemiyle elde edilen Omega 3 tercih edilmeli ve ışık almayan paketlerde olduğuna dikkat edilmelidir. EPA ve DHA oranı yüksek olan Omega 3 balık yağı tercih edilmelidir. Fazla miktarda doymamış yağ asidi alımı serbest radikal denilen zararlı maddelerin çoğalmasına yardımcı olacağı için yağda eriyen E vitamini bileşeniyle birlikte olanlar tercih edilmelidir.

SON SÖZ: Öylesine güçlü bir bedene sahibiz ki, her hastalıkla baş edebilir, her türlü hasarı onarabilir. Yeter ki bu bedene iyi bakalım, onu iyi koruyalım.

Not: Bu yazı Medya Günlüğü'nde daha önce yayınlanmıştır.