'Rusya-ABD çatışabilir'

'Rusya-ABD çatışabilir'

27 Aralık 2022 Salı  |   Günlük

Fuad Safarov, Moskova

Rusya'nın önde gelen dış politika uzmanı Dmitri Suslov, gelecek yıl Rusya ve ABD arasında doğrudan bir askeri çatışma çıkabileceğini ileri sürdü.

Resmi TASS Haber Ajansına göre, Yüksek Ekonomi Okulu'na bağlı Avrupa ve Uluslararası Çalışmalar Merkezi Başkan Yardımcısı, Valday Düşünce Kulübü uzmanı Suslov, 2023'te Moskova ile Washington arasındaki mevcut gerilimin daha da tırmanarak sıcak bir çatışmaya dönüşebileceği iddiasını ortaya attı.

Rus uzman, "ABD, Ukrayna'ya yardımı artırma niyetinde. Ukrayna Silahlı Kuvvetlerine Rusya topraklarının derinliklerine saldırılar düzenleyebilecek uzun menzilli füzeler ve İHA'lar da verebilirler" dedi.

Suslov, "Rus-Amerikan ilişkilerinin sonuna geldiğimizi düşünmüyorum. Fakat maalesef ilişkilerin bozulmaya devam edeceğini zannediyorum" diye konuştu.

ABD'nin Ukrayna'ya yeni silahlar vereceği iddiasında ısrar eden Suslov, 2022 başında HIMARS ve Patriot teslimatı yapılması konusunda soru işaretleri ve kuşkular bulunmasına rağmen bu teslimatların hem de kapsamlı boyutta yapılması kararı alındığını hatırlattı.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Kuzey Amerika Dairesi Başkanı Aleksandr Darçiyev, ABD'nin Rusya ile doğrudan bir çatışmayı önleyecek kadar akıllı olacağını umduğunu söylemişti. 
 

Etiketler:  Rusya