Rus mutfağında 6 'süper gıda'

Rus mutfağında 6 'süper gıda'

31 Aralık 2022 Cumartesi  |   Günlük

Ünlü beslenme uzmanı Zinaida Medvedeva, Rus mutfağından 6 "süper gıda"yı sıraladı. Olağanüstü bir besin yoğunluğundan kaynaklanan sağlık yararları sağladığı varsayılan gıdalar, pazarlama terminolojisinde "süper gıda" olarak tabir ediliyor.

1. Dereotu. Rusların saplantı derecesinde sevdiği bu otun 100 gramı bir insanın günlük C vitamini ihtiyacının yüzde 141'ini, A vitamini ihtiyacının yüzde 150'sini, demir ihtiyacının yüzde 30'unu ve kalsiyum ihtiyacının yüzde 20'sini karşılıyor.

2. Keten tohumu. Rus mutfağının geleneksel gıdalarından olan bu tohumlar oldukça zengin bir Omega-3 yağ asidi kaynağı. Keten tohumu ayrıca önemli bir bitkisel-östrojen olan lignan bakımından da çok zengin.

3. Lahana turşusu. Rusların tutku derecesinde sevdiği bu yiyecek düşük kalorili olması bir yana, iyi bir C vitamini ve lif kaynağı. Fermente bir ürün olması nedeniyle probiyotik özellikte.

4. Yaban mersini. Böğürtlen türü meyveler arasında en fazla antioksidan içeren tür yaban mersini. Düşük kalorili ve vitamin bakımından zengin olması dolayısıyla çokça tüketilir.

5. Karabuğday, namı diğer greçka. Glisemik indeksi düşük, kalorisi pirinç ve bulgur gibi alternatiflere kıyasla daha düşük, protein bakımından zengin muhteşem bir karbonhidrat kaynağı.

6. Kuşburnu. 100 gram kuşburnunda portakal ve limona kıyasla 10 kat daha fazla C vitamini var. Ayrıca harikulade bir A vitamini, magnezyum, kalsiyum ve manganez kaynağı.

(TürkRus.Com)

Etiketler:  Rusya