Rus futbolunda çöküş

Rus futbolunda çöküş

10 Aralık 2022 Cumartesi  |   Günlük

Katar'da devam eden Dünya Kupası karşılaşmalarını neredeyse kayıtsızlıkla izleyen az sayıda ülkenin başında Rusya geliyor.

2018 Dünya Kupası'na ev sahipliği yapan ve güçlü İspanya'yı yenerek tarihinde ilk kez çeyrek finale çıkan Rusya'da yaşanan futbol coşkusu Ukrayna savaşının başlamasından sonra yerini uluslararası sportif tecride bıraktı. İşgalden hemen sonra FIFA ve UEFA Rusya'yı turnuvalardan men etti ve geçen mayıs ayında St. Petersburg'da oynanması gereken Şampiyonlar Ligi finali de Paris'e alındı.

Savaşın başlamasından sonra Bosna-Hersek'le dostluk maçı yapması engellenen Rusya, sadece Özbekistan ve Tacikistan gibi takımlarla karşılaşabildi.

Böylece, 2018 Dünya Kupası'yla Rus futbolunda başlayan Rönesans, önce korona salgını, ardından da savaşla gelen izolasyon ve yabancı futbolcuların kaçar gibi ülkeden ayrılması nedenleriyle tepetaklak oldu.

Moscow Times gazetesinin St. Petersburg kentindeki barlarda Dünya Kupası karşılaşmalarını izleyen futbolseverle yaptığı röportajlar turnuvaya ilginin son derece düşük olduğunu gösteriyor. Bazı taraftarlar “kardeş ülke” gözüyle baktıkları Sırbistan'ı desteklediklerini söyledi ama Sırp takımı Brezilya'ya yenilerek elendi. Taraftarlardan bazıları Rusya'nın Dünya Kupası dışında kalmasına sert tepki gösterirken bazıları da FIFA'ya hak verdi. Kimi taraftarlar ise, Ukrayna savaşının kazanılması durumunda Rusya'nın yeniden futbol dünyasına dönebileceği tahmininde bulundu.

Ukrayna savaşı sadece Rus futbolunun dışlanmasına yol açmadı; takımlar uluslararası turnuvalar sayesinde elde ettikleri gelirden oldu, ayrıca Rusya'ya uygulanan yaptırımlar nedeniyle bazı futbol malzemelerine erişim bile zorlaştı.

Üstelik, izolasyonu kırmak için UEFA'nın Asya'daki karşılığı olan AFC'ye katılmayı düşünen Rus futbolunu daha da kötü günler bekliyor olabilir çünkü eğer Rusya Futbol Federasyonu Ukrayna'dan ilhak edilen Kırım'daki takımların da lige katılmasına izin verirse Moskova'ya uygulanan dışlanma cezasının kalıcı hale gelmesi tehlikesi de bulunuyor.

Fotoğraf: Spartak Moskovalı küçük bir taraftar-Anton Novoderejkin/TASS

Etiketler:  Futbol Rusya