Rant peşindeki medya  ve Galatasaray'ın durumu

Rant peşindeki medya ve Galatasaray'ın durumu

25 Kasım 2014 Salı  |   Mentor

Galatasaray'ın artık yönetilemez hale gelen ekonomik durumunun buralara geleceği tam 3 yıl öncesinden belliydi, Sneijder ve Drogba kadroya dahil olduğunda çoktan geri dönülmez yola girilmişti bile...

Medya o günlerde zafer çığlıkları atarak Galatasaray'ın nasıl bir zenginlik içinde yüzdüğünü anlatan yüzlerce haber yaptı. Oysa bu haberler medyada yer alırken resim çok netti ve Galatasaray asla geri döndürülemez bir zarara doğru yol alıyordu.

Şimdi benzer bir durum Fenerbahçe'de var, Galatasaray ile arasında çok büyük fark yok belki bir kaç yıl ama aynı yolun yolcusu ve medya bu durumunu da görmezden geliyor.

Seneye en geç öteki seneye aynı haberler Fenerbahçe için de yapılacak.

Medya aynı işler kötü giderken "iyi" satarak ve kötü realize olduğunda taraftarın "tepkisini" satarak para kazanacak.

Ama sonuçta;


1 - Görevi kamuyu bigilendirmek olan medya güveni kaybettiği için bir daha asla ülkede medya saygın bir kurum olamayacak.

2- Sorunları medya eliyle gizlenen sistem ve bu nedenle bir sistemin gelişmesinin en önemli unsuru olan "hesap sorulabilirlik"ten mahrum kalacağı  ve batacağı için üzerinden para kazanılacak bir şey de kalmayacak.

İnsanoğlunun kurduğu hiçbir sistem kusursuz değildir. Kusursuz sistemin kaynağı eleştiri ve hesap sorulabilirliktir. Bu konudaki bilinci sağlayan medyadır.

Medya bu görevini yapmadan tam tersine sorunları örterek sorun çözemez.

Bu gidişle Fenerbahçe de, Galatasaray da belki zaman farkı ile kayyuma düşer.

Bu yazıyı okuyan Fenerbahçeliler, Galatasaraylılar ve medya mensupları belki hep beraber bana söveceklerdir!

Ama doğru değişmeyecek.

Ve çözümün yolu her zaman sorunu tespit etmekten geçer...

 

Mentor

 

26.11.2014