Putin'den Bayraktar tepkisi

Putin'den Bayraktar tepkisi

13 Kasım 2021 Cumartesi  |   MG Özel

Fuad Safarov, Moskova

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna'nın Türk Bayraktar TB2 SİHA’larını kullanmasına Washington'ın destek vermesine sert tepki gösterdi. 

Devlet Rossiya-1 televizyon kanalına konuşan Putin, Ukrayna'nın söz konusu adımına Batı'dan gereken şekilde tepki gelmediğini söyledi. Avrupa'nın Bayraktar saldırılarına göz yumduğunu, ABD'nin ise desteklediğini savunan Putin, "Ukrayna Cumhurbaşkanı Bayraktar'ları yani insansız hava araçlarını kullandıklarını sevinçle açıklıyor. İnsansız da olsa bu araçların çatışma bölgesinde kullanılması Minsk anlaşmaları ve müteakip anlaşmalar tarafından kesinlikle yasaklanmış durumda. Ancak hiç kimse tepki bile vermiyor. ABD ise genellikle fiiliyatta destekliyor" dedi. Batılı ülkelerin Karadeniz'de askeri tatbikat düzenlemesini de eleştiren Putin, "Görünüşe göre rahatlamamıza izin vermiyorlar. Madem öyle rahatlamayacağımızı bilsinler" diye konuştu.

Rusya liderinin ihlal edildiğini söylediği Minsk Anlaşması, Ukrayna, Rusya Federasyonu, Ukrayna içindeki ayrılıkçı bölgeler olan Donetsk Halk Cumhuriyeti, Luhansk Halk Cumhuriyeti ile Avrupa Güvenlik ve İş Birliği Teşkilatı (AGİT) arasında 2014 yılında imzalanmıştı.

Ukrayna Türkiye'den aldığı Bayraktar SİHA'larını ilk kez ekim ayının sonlarına doğru Donbass bölgesindeki ayrılıkçılara ait bir askeri hedefi vurmak için kullanmıştı.

Etiketler:  Rusya