Polemiği bırak liyakate bak

Polemiği bırak liyakate bak

8 Eylül 2021 Çarşamba  |   Mentor

Mentor

Bu ülkenin en büyük sorunu bireysel öz güven yoksunluğundan kaynaklanan aidiyet arayışı ve kabileleşme çabasıdır. Bu zayıflık kendini hemşehricilik, partizanlık, okulculuk vs. bir çok şekilde gösterir. Ülkede liyakati yok eden onun yerine yetersiz insanların makam mevki sahibi olmasını sağlayan şey bu bireysel yetersizliktir. Bu kökleri geçmişe dayanan daha çok otoriter ailelerde bireysel kimliğine saygı gösterilmeden büyümenin bir sonucu, Z kuşağında değişir diye umuyorum. Belki de Fenerbahçe'yi bu yüzden seviyorum herkesten daha fazla kurumsal öz güveni olduğu için. 

Futbol da bunun dışında değil, Milli takımda menajerler, takım sevgisi falan derken şimdi de hemşehrilik zehri girdi, girmemesi de mümkün değil çünkü liyakat yok. Bunun en önemli işareti de Uğurcan Çakır-Altay Bayındır problemi yaratılması. 

Aslında böyle bir problem yok Altay Bayındır sakat değilse milli takımın kalecisi  odur. Uğurcan Çakır'ı fazla tanımıyorum, Trabzonsporluların Fenerbahçelilere duyduğu gibi onulmaz bir Trabzonspor nefretim de yok ama Uğurcan Çakır'ın milli takımda olması tamamen Trabzon milliyetçiliğinin sonucu yoksa kesinlikle Altay'dan veya Ersin'den veya Mert'ten daha iyi kaleci değil. 

Bir kaleci kötü goller yiyebilir, bu dünyanın en iyi kalecileri için bile geçerlidir, bu onun iyi veya kötü kaleci olduğunu göstermez. Önemli olan herkesin yapamadığını yapabildiği pozisyonlar ve maçlar olmasıdır. 

Dün akşam Uğurcan 6 tane gol yedi, bence 6 tanesi de yenebilecek gollerdi ama herhangi bir kaleci de o golleri yerdi zaten. İyi kaleci o golleri yememeli ki en az 3 tanesi Uğurcan'la topun teması sonrası gol oldu. 

Hatay-Fenerbahçe maçını düşünün o maç 7-2 biterdi kimse de "Suç Altay'da" demezdi ama bitmedi Fenerbahçe 2-1 kazandı. Bu seneki Adana Demirspor maçı, 2-1 Adana kazanır Altay da kahraman olurdu ama Fenerbahçe kazandı. Altay'ın böyle çok maçı var fakat geçen yıl Trabzonspor'un şampiyonluğu kaybetmesine neden olan maçlardan biri olan Fenerbahçe'ye evindeki mağlubiyetinde Uğurcan Kadıköy'den vurulan topu filelerde gördü. 

Ayrıca oyun içinde konsantrasyonunu kaybedip dalıyor, topu oyuna sokması tam felaket ya rakibe atıyor ya da rakibin kapıp gol atacağı pozisyon oluyor. Her maç bir kaç tane böyle pozisyonu var. Kötü kaleci değil ama Altay gibi üst kalite bir kaleci olmadığı da kesin. 

Açıkçası öyle bir Fenerbahçe nefretleri var ki ben frikik pozisyonunda barajın kurulmaması konusunda art niyet arıyorum çünkü tavır öyle. 

Sonuç olarak; milli olan bir şey yok tamamen yandaş kültürü ile yönetilen, cepten payeler dağıtılan bir takım, tek söyleyeceğim bari Milli takıma bulaştırmasaydınız. 

Etiketler:  Futbol