Nasrullah Ayan'la 'kelime oyunu'

Nasrullah Ayan'la 'kelime oyunu'

1 Ağustos 2022 Pazartesi  |   MG Özel

Cenk Başlamış

Ekonomiyle yatıp kalktığımız, çarşıda, pazarda, markette etiketleri teker teker incelediğimiz, aynı malı aynı fiyata bir daha bulamayacağımızdan korktuğumuz için fazla almak zorunda kaldığımız, dolar kuruna kaygıyla baktığımız bir dönemden geçiyoruz.

1980'lerde ve 1990'larda ekonomi dünyasıyla, özellikle borsayla haşır neşir olanların yakından tanıdığı Nasrullah Ayan yaşadığımız zor süreçte piyasaya ilişkin yorumları ilgiyle izlenen kişilerin arasında yer alıyor.

"Nevi şahsına münhasır" yani kendine özgü renkli bir kişiliği olan Ayan çocukluktan itibaren piyasanın içinde yetişmiş, Türkiye'de borsanın kurucuları arasında yer almış, zirveyi de, dibi de görmüş, şimdilerde emekli olmuş bir iş insanı. "Emekli olmuş" lafın gelişi, "tecrübe yediğiniz kazıkların toplamıdır" sözünü şiar edindiği için deneyimlerini aktarabilmek amacıyla Youtube kanalında ve 100 bin takipçiye ulaşan Twitter hesabında ekonomide yaşanan karmaşık süreci anekdotlarla da süsleyerek herkesin anlayabileceği dille yorumlamaya ve doğru bildiklerini anlatmaya devam ediyor. Ayan'ın 2015 yılında Medya Günlüğü'nde çıkan kült yazısı "Türkiye'de doların serüveni"nin şimdiye kadar 150 binin üzerinde okunduğunu da ekleyelim.

Birkaç yıl önce yayınlanan "Borsa Kralı" kitabı büyük ilgi çeken Ayan ön sözde şunları yazmış:

"Yazmaya mecbur muydum? Tek kelimeyle evet. Ayrıca, benimkisi gibi bir hayatı yaşamış herkes tarihe not düşmeli... En zirvelere de ulaştım, dipleri görüp yenilgileri de en yoğun biçimde yaşadım. Daha neler yaşayacağımı bilemem çünkü insan ne zaman öleceğini bilmiyor..."

Gerçeği yansıtmadığını hepimizin bildiği enflasyon rakamları bir ara onu o kadar öfkelendirdi ki "Artık söyleyecek bir şey kalmadı" diyerek Youtube videosu çekmeme ve Twitter'da yorum yapmama kararı aldı. Belki öfkesi hâlâ geçmedi ama iki ay ara verdiği videolarına neyse ki geçenlerde yeniden başladı ve "kral çıplak" demeye devam etti.

Geçmişte pek çok kez uzun uzun konuştuğumuz Ayan'la bu kez farklı bir söyleşi yapmak istedik ve "kelime oyunu oynayalım mı" diye sorduk.

Sağ olsun bizi kırmadı. Ayan'a her gün sıkça kullandığımız, duyduğumuz, okuduğumuz kelimelerin uyandırdığı çağrışımları sorduk, o da söyledi, daha doğrusu "nokta atışı" yaptı:

-CB: Merkez Bankası? 

-NA: Rezalet

-CB: Cari açık?

-NA: Felaket

-CB: KKM (Kur Korumalı Mevduat)?

-NA: Sonsuz facia

-CB: Enflasyon?

-NA: Ölüm

-CB: Erken seçim?

-NA: İnşallah

-CB: Dolar kuru?

-NA: Falcılık

-CB: Lira?

-NA: Allah yardım etsin

-CB: Medya?

-NA: Pislik

-CB: 6’lı masa?

-NA: Allah encamını (sonunu) hayreylesin

-CB: Kral çıplak?

-NA: Gerçeklik

Yine de biz yazıyı Ayan'ın sevdiği bir deyimle bitirelim: Enseyi karartmayalım!..

Nasrullah Ayan'ın Medya Günlüğü'nde yayınlanan yazılarını okumak için: https://medyagunlugu.com/yazar/nasrullah-ayan

Etiketler:  Ekonomi