Kim aday olmalı?

Kim aday olmalı?

24 Aralık 2022 Cumartesi  |   Mentor

Mentor

"Kemal Kılıçdaroğlu neden aday olmamalı" sorusunun en büyük cevabı, "başarısızlıktır". Göreve geldiğinden beri 10 yakın seçim vs. kaybetmiş, Ekmeleddin İhsanoğlu ile halkın tercihlerini dini unsurlara göre verme hatası yapmış, çağdaşlıktan taviz vermiş, Muharrem İnce tarafından destek olmamakla suçlanmış birisi, kronik başarısız bir genel başkan. İyi Parti (İYİP) ve ittifak olmasa belediyeleri de kazanamazdı.

2018 Genel Seçimleri oy oranları: AKP 42.56, CHP % 22.67, % İYİP 9.96, 2019  Yerel seçimler (İl genel meclisi) AKP 44.33, CHP 30.12, İYİP 7.45 (Burada ittifakların etkisi var ama hem AKP hem de CHP diğer ittifak partilerinden oy almış yani oylarında ciddi bir artış yok).

2023 öncesi Konda tarafından 14-15 Mayıs tarihinde yapılan ankete göre AKP % 28, CHP 24.7, İYİP 21.7 ben Konda'ya güveniyorum ama güvenmeyenler için diğer anketlerde İYİP oyları CHP oylarından daha hızlı artıyor.

Yani ülkenin oldukça ciddi bir ekonomik kriz yaşadığı şu günlerde Kemal Kılıçdaroğlu'nun partisi oyunu artıramıyor.

İkinci neden; AKP'nin seçim zaferlerinin nedeni din değil, devlet karşısında vatandaşa alan açmasıdır. Sadece AKP değil Demokrat Parti'den beri vatandaşa devlet karşısından alan açan sağ partilerdir çünkü darbelerin objesi hep sağ partiler olmuştur. Bundan dolayı İdris Küçükömer, "Türkiye'de sağ soldur, sol da sağdır" yorumunu yapmış ve despotik devlet yapısının sivil toplumun önünde en büyük engel olduğunu savunmuştur, işte bu yüzden CHP devletin despotik yüzünü temsil eder. Doğru veya değil halk arasındaki algı budur, Halk CHP'den korkar, onlar da bu korkuyu körükleyecek, militarist ve elitist (seçkinci) söylemlerden uzak durmazlar.

Yukarıda yazdığımı nedenden bu ülkede sol bir türlü tutunamamıştır çünkü vatandaşın gözünde sol ve devlet aynı şeydir, onu devlete karşı koruyan hep sağ olmuştur. Bu halk CHP'ye asla tek başına iktidar olacak oyu vermez, zaten hiç vermedi. Böyle bir partinin genel başkanı aday olursa seçim mağlubiyeti kesin olur.

CHP'nin şu anda aldığı oyların tamamına yakını kronik muhalif ve asla AKP'ye oy vermemiş insanlar. Onların oy verme kaygısı yaşam biçiminden kaynaklanıyor ve AKP'den korkuyorlar; onlar için önemli olan CHP değil, onlar için asıl önemlisi anti-AKP olması ki bence ilk genel seçimde İYİP bu liderliği alacak ve merkez sağ oylar CHP'yi terk edecek. Ama seçim sonucunu onlar değil, daha önce AKP'ye oy vermiş seçmen belirleyecek ki tarihsel olarak bu insanlar asla CHP'ye oy vermiyor.

Buradan bakınca İYİP adayı olması mantıklı gibi görünüyor ama onların da yumuşak karnı giderek törpüleseler de aşırı milliyetçi imajları Kürt seçmeni rahatsız eder. Kürt seçmenin oyunu AKP'ye kaptırınca da zaten seçim kazanmanız olanaksız olur, o yüzden Kürt seçmeni itmeyecek bir aday olmalı. Şu anda en ideal aday Ekrem İmamoğlu. 

Bir Fenerbahçeli olarak İmamoğlu'nu sevmem. Herhangi bir şekilde iktidar olursa bugün yaşadığımızdan çok daha ağır bir Trabzon milliyetçiliği yaşayacağımızdan ve Fenerbahçe'ye zulmedeceğinden adım gibi eminim ama dışardan bakınca görünen bu.

"Ekrem İmamoğlu yasaklı olursa o yüzden aday olamaz" yanlış bir düşünce, öyle bir şey olursa onun yerine ağaç dalı aday olsa kazanır.

CHP ve ulusalcı, halkı aşağılayan faşistlerin Kemal Kılıçdaroğlu ısrarı ülkeye bir kez daha çok şey kaybettirir.