Kılavuzu karga olanın...

Kılavuzu karga olanın...

30 Kasım 2021 Salı  |   Mentor

Mentor

Bu sene 8. yıl, Fenerbahçe 8 yıldır şampiyon olamıyor. Elbette yüreğim "Fenerbahçe şampiyon olur" diyor ama mantığım olamayacağından emin. İsmail Kartal, Vitor Pereira, Dick Advocaat, Aykut Kocaman, Philip Cocu, Earwin Koeman, Ersun Yanal, Tahir Karapınar, Erol Bulut, Emre Belözoğlu ve yeniden Vitor Pereira; hepsi başarısız. 

Aziz Yıldırım ve Ali Koç da başarısız. 

Fernandao, RVP, Emenike, Slimani, Berisha, Serdar Dursun, Saldado hepsi kötü santrafor. Belki 8 sezonda 100'e yakın oyuncu gelmiştir, onların da hepsi çöp. 

Bu sekiz sezonun tek ortak özelliği "taraftar." Evet, her şey değişti taraftar değişmedi. Dünkü maçta Mete Kalkavan Fenerbahçe'nin mahvetti ama bütün Fenerbahçe taraftarı İrfan ve Pereira'yı konuştu. 

Mesut Özil ve İrfan Can Kahveci dün maçın en kötü oyuncuları idi, sezon başladığından beri ağzımıza ettiler Mesut-İrfan diye. 

Crespo Portekiz ikinci liginden geldi diye çöp. Ferdi, Kim, Tisse, Crespo hatta Novak futbolcu olduklarını hatırladılar ama Pereira çöp!

Futbol ekonomisi eskiden küçüktü, 3-5 iş adamı bir araya gelip birer milyon dolar koyup 8-10 futbolcu alıp şampiyon olabilirdi. 1980'li yıllarda bu hikayelere alıştı Fenerbahçe taraftarı, daha sonra "ben yaptım" egosunun temsilcileri Ali Şen ve Aziz Yıldırım bunu taraftara yerleştirdiler, Şimdi Fenerbahçe taraftarı sanıyor ki biri gelecek, elindeki sihirli değneğini dokunduracak ve Fenerbahçe o sezon çat diye şampiyon olacak. Pele 11 yaşında sokakta top oynarken keşfedildi, oysa şimdi çocuklar 5 yaşında futbol akademilerine başlıyor. Fenerbahçe'nin bütçesi Koç Holding'i bile korkutuyor yani eskisi gibi kolayca şampiyon olamazsın, istikrar gerekiyor. 

Ama Ali Koç;  Ali Şen ve Aziz Yıldırım'ın izinden gitti, Cocu'yu verdiğinde aslında başkanlığı bitmişti. Yani problem kimin başkan, kimin futbolcu olduğu değil, Ali Koç'un bu sakat felsefeyi değiştirecek liderlik, cesaret ve devrimcilikten yoksun ve korkak olmasıydı.  

Başkan'ın Pereira'nın arkasında duracak cesareti var mı bilmiyorum ama birisi bu hikayenin asıl sorumlusunun sahada değil de anlayışta olduğunu kavrayana kadar bu böyle devam edecek. 

Yoksa daha 50 yıl futbolcuları, başkanları yemeye devam edeceğiz, geçmişin Trakya'dan ötede ağzı burnu kırılmış ucuz kahramanların peşinde sürünüp dururuz. 

Oysa problem onlar değildi, sanırım bizim beklentilerimiz ve kolaycılığımızdı. Mesut ve İrfan ne katkı verdi demeden zihnimizde yarattığımız yanılsamaydı. 

Ben aynı şeyleri yaparak değişik sonuç beklemekten sıkıldım. Bu sefer değişik bir şey yapıp susmak ve Ali Koç-Pereira için sonucu beklemek gerektiğini düşünüyorum ama Başkan'ın bunu yapabilecek cesareti yok. 

Kılavuzu karga olanın...

Etiketler:  Futbol