Kanmayalım kullanılmayalım

Kanmayalım kullanılmayalım

22 Ağustos 2022 Pazartesi  |   Mentor

Mentor

Ben futbol uzmanı değilim ama gördüğünü değerlendiremeyecek biri de değilim. Biliyorsunuz futbol bu ülkenin her zaman birinci gündemi; bu ilgiyi tarikatlar kullandı, derin devlet kullandı, siyaset kullandı, medya kullandı, şimdi de sosyal medya kullanıyor. Analizler, bilgi selleri, hele bir futbolcunun veya hocanın adı çıkmasın, sosyal medya adeta bir analiz kasma makinesine dönüyor, her yerden bilgi fışkırıyor ama bu bilgiyi verenleri veya yazdıklarının doğruluğunu test etme olanağı yok, inanıp inanmamak sadece senin tercihine kalmış.  

Sorun da burada başlıyor çünkü insan zihni bilgi olmayınca kendi geçmişinden bilgi, tecrübe, geçmiş vs. ile karar veriyor ve bunların büyük çoğunluğu yanlış oluyor. Azıcık psikoloji bilen insanlar psikolojide kullanılan resimleri veya benzer deneyleri hatırlayacaktır, insan zihni yanılmaya ve gerçeği kendi hissettiği gibi görmeye meyillidir. 

Böyle olunca da sosyal medyada şehir efsaneleri oluşuyor ki çoğu yanlış, sadece olumlu veya olumsuz kendi kafasında yer alan kavramı bir şekilde yaşama geçiriyor. Sonra bunlar sosyal medyada kar topu gibi büyüyor ve aslında gerçekle ilgisi olmayan bu yorumlardan etkilenen taraftar da kendi takımına düşman oluyor. 

Ayrıca ilgi budalalığı psikolojik bir bozukluk, genellikle de çocuklukta anne baba tarafından ihmal edilme kaynaklı oluyor. Yoksa insan saatler boyu sosyal medyada vakit geçirip niye analiz kassın ki; belli ki bir eksikliği var ve bunu tatmin etmek istiyor. 

"Gerçek taraftar da bunu yapıyor" diyeceksiniz, doğru ama o konu çok farklı. Taraftarlık kayıt şartsız destek üzerine kuruludur çünkü taraftarlığın en önemli motivasyonlarından biri aidiyet arayışıdır, bu arayış senden daha iyi, daha güçlü, daha çabuk sonuç alabilecek bir organizasyona bağlılıktır. Taraftarlık dürtüsel anlar dışında destekleyicidir, oysa bu sosyal medya fareleri her zaman negatif mesajlar veriyor. 

Mesela Fenerbahçeli olmanın temel motivasyonu Atatürk ve milliyetçiliktir yani Fenerbahçe hiçbir zaman bir tarikatla özdeşleşmez, bu tür eğilimleri olanlar onu tercih etmez. Zaten son yıllarda politik olarak nefret edilmesinin, "öteki" olmasının nedeni budur.  

Ülkede en bağlı taraftar kitlesi Fenerbahçe'de, bu yüzden sosyal medya şöhreti için tercih edilen takım da genellikle o oluyor. Rakip takıma ait sosyal medya hesabı olsan da, Fenerbahçe'ye (güya) bağlı hesap olsan da negatif Fenerbahçe satasın ki ünlü olabilesin. 

Bir de intihalciler var; bunlar İngilizceden çevirdikleri kavramları, yazıları, yorumları kendilerine aitmiş gibi sunuyorlar. Birkaç tane iyi niyetli ve temiz, bu işi amaç edinip sonradan profesyonel olarak ileri gitmeyi düşünen genç vardır mutlaka ama büyük çoğunluk böyle. 

Bu üçüncü yazı oluyor sanırım, kendinizi bu insanlara kullandırtmayın. 

İyi oyuncu sisteme uyan oyuncudur; hangi oyuncunun neden transfer edildiğini JJ bilir, takımın oyunu geliştikçe istediği oyuncular yıldızlaşıyor zaten. 

"Çöp" dediğiniz bizden giden oyuncuların üst düzey performanslarını unutmayın. 

Başarı bir günde, şampiyonluk bir maçta gelmiyor, bu uzun bir maraton. İlk maçta, ilk yenilgide ortalığı yangın yerine çeviren insanların taraftar değil psikopat olduğunu unutmayın.

Etiketler:  Futbol