İsmail Kartal'ın sırrı

İsmail Kartal'ın sırrı

21 Mart 2022 Pazartesi  |   Mentor

Mentor

Vitor Pereira'nın teknik taktik bilgisi ile İsmail Kartal'ınki karşılaştırılamaz bile, ilki açık ara önde bu konuda. 

Kartal'ın oyuncu seçimleri hatalı, taktik desen hiç yok, kenardan oyuna müdahalesi ise tamamen ezbere dayanıyor, kadro seçiminde rakibin özelliklerine ve uygulanacak taktiğe göre oyuncu seçmek yerine isimlere göre tercihte bulunuyor. Örneğin Konya maçına Mesut ve İrfan gibi iki durağan, topu ayağına isteyen oyuncu ile çıkmak büyük hataydı. Böyle bir kadroyu içeride çok zayıf bir takıma bile çıkarmamalısın ki Konya lig ikincisi. Çünkü 11 kişi içinde 2 durarak oynayan futbolcu oyunun yavaşlamasına ve rakibin kolayca kapanmasına neden oluyor, Mesut ve İrfan boş alanlara isabetli paslar atan, asist yapan oyuncular ama oyun sıkışınca bu yeteneklerini kullanacak alan kalmıyor. 

İkinci yarı hangisi çıkarsa çıksın oyun hızlanacağı için sahada kalanın performansı artacaktı, nitekim İrfan ikinci yarı çok iyi oynadı. 

Ancak konu bu değil, bu derece teknik ve taktik farka rağmen Pereira döneminde oluşmayan istikrar Kartal döneminde nasıl oluştu? 

Kondisyon vs. sanmıyorum, bu takım Pereira döneminde de güçlüydü, belki geçiş dönemindeki yetersiz teknik yönetim geri götürmüş olabilir. Pereira'nın gönderilmesine karşı çıkan, Kartal'ı çok eleştiren biri olarak Vitor'un iki temel konuda ciddi eksiklikleri olduğu ortaya çıkıyor. 

1-Oyuncularla ilişkileri asla sıcak ve babacan bir temele oturmuyor, kısacası oyuncular onu sevmiyor, bu belli oluyor. 

2-Aşırı öz güvenli çok rotasyon yapıyor, bu da belli bir yerden sonra uyum ve alışkanlık haline gelen oyunu inişli çıkışlı istikrarsız bir hale getiriyor. 

İsmail Kartal ise bu iki konuda çok iyi, oldukça kötü bir teknik direktör olmasına rağmen çok iyi bir insan ve oyuncular da onu seviyor sanırım. Çünkü Pereira döneminde asla ulaşılamayan refleks ve başkaldırı var sahada. 

Ayrıca kadroda istikrar sağladı, istikrar olunca Serdar Aziz, Zajc, Rossi, Crespo, Osayi gibi oyuncuların formu yükseldi. 

Kısacası İsmail Kartal'ın oyuncularla ilişkileri yönetecek yardımcı antrenör olarak kalması iyi bir çözüm gibi görünüyor.

Etiketler:  Futbol