İlk maçta görünen köy

İlk maçta görünen köy

16 Ağustos 2021 Pazartesi  |   Mentor

Mentor

Okuyanlar hatırlayacaktır, Vitor Pereira ile ilgili ilk yazım çok iyimser değildi hatta ağır eleştiriler içeriyordu. Aslında Adana Demirspor maçı ilk maç, karar vermek için erken ama bana ilk yazımda haksızlık ettiğimi düşündürdü. 

Önce Pereira kim ona bakalım: Porto Üniversitesi Spor Bilimleri mezunu (Porto Üniversitesi ilk 1000 üniversite arasında 400-500 arasında yer alıyor.) Porto Üniversitesinde futbol üzerine tez ve yazıları var. Ayrıca Portekiz, Yunanistan ve Çin'de şampiyonluk yaşamış yani kısacası Türkiye'de onu eleştirecek yetkinlikte bir futbol adamı veya spor yorumcusu yok. "Madem öyle neden Fenerbahçe ile şampiyonluk yaşamadı" sorusu aklına geliyor insanın ama bu sorunun cevabını hepimiz biliyoruz sanırım çünkü bizim ligimizde en iyi şampiyon olmuyor, en manipülatif, ilişkileri en güçlü, en iyi hakem devşiren şampiyon oluyor. Yani ligimiz karanlık, rekabetçi ve adil değil, o yüzden performansı da şampiyonun o ligin en iyisi olduğu anlamına gelmiyor. Öyle olsa Pereira her yıl şampiyon olur, takımlarımız da uluslararası turnuvalarda rezil olmazdı. 

Bunu kabul etmemek başını kuma gömmektir. Bu ligde şampiyonu belirleyen maçta Galatasaray lehine fahiş hatalar yaptıktan sonra Fatih Terim'in lütfuyla fotoğraf çektirmek için bekleyen Ümit Öztürk hâlâ düdük çalıyor, daha fazlasını yazmaya gerek var mı? 

Pereira'ya dönersek, ilk maçta takım üzerinde mutlak hakimiyet gördüm, hem performans hem disiplin olarak tercihleri doğru mu bilmem ama seçimlerin eskiden olduğu gibi ahbap çavuş ilişkisi ile yapılmadığına, arkasında ciddi bir çalışma bulunduğuna eminim. 

Ozan, İrfan ve Mert Hakan gibi kendini yıldız kabul eden, "Ben nasıl olsa ilk 11 oynarım" kafasına alışmış oyuncuların çok çalışmaları, 1-2 maç yıldız olup 3-5 maç kayıp olmaları gibi bir alışkanlıkla yaşayamayacakları aşikar, Mesut Özil gibi çalışacaklar ve istikrar kazanacaklar, yoksa yedek kulübesinde yaşamak zorunda kalırlar. 

Pereira'nın oyun içi performansı da olumluydu, ikinci yarıya başlarken yaptığı değişiklikler ve sonrası çok iyiydi. Geçen sene teknik direktörümüz böyle maçlarda seyirci kaldığı için çok puan kaybettik, Sivas maçında ise Emre'nin kontrolü kaybetmesi bize şampiyonluğu kaybettirdi. 

Ama su uyur düşman uyumaz, daha ilk maçtan bariz atma olan pozisyonda "Adana'da kara gece" diye manipülasyona başladılar. 

Bu arada Fenerbahçeli ise Samatta'nın ne kadar aşağılık, Ferdi'nin ne kadar çöp, Fenerbahçe'den bir halt olmayacağını konuşuyor ve sosyal medyada defalarca tekrarlayarak bu oyuncuların yok edileceğinden ve Fenerbahçe'nin zarar göreceğinden emin oluyordu. 

Ben bu oyuncular iyi demiyorum ama kendi değerlerimizi bu kadar yok etmeyi anlayamıyorum. Fenerbahçe'den gidip performans rekorları kıran oyuncuları saymak mümkün değil. Samatta'nın performansına katkımızı, Fenerbahçe'nin performansına katkımızı görmeliyiz artık çünkü çoğu zaman negatifiz. 

"Hep destek tam destek" gibi bir kavramı savunmuyorum, elbette eleştiri olacak ama Fenerbahçelilerin Fenerbahçe'ye düşman olması üstelik her yerde içeride dışarda, TFF'de, MHK'de bolca düşman varken çok zarar veriyor. 

Pereira ilk tercihim olmazdı ama elimden geldiğince destek olacağım.

Etiketler:  Futbol