İçimizdeki 'düşman'

İçimizdeki 'düşman'

27 Temmuz 2022 Çarşamba  |   Mentor

Mentor

Bu Fenerbahçe taraftarının şımarıklığından gerçekten bıktım... Aslında şımarıklık mı yoksa sosyal medya hesaplarının arkasına saklanıp "itibar mastürbasyonu" yapan zavallı ezikler mi bilmiyorum, emin olmak da zor ama garip bir taraftar kitlesi oluştu; sanki taraftar değiller de, Fenerbahçe'ye saldırmaktan, eleştirmekten mutlu oluyorlar.  

Ülkede en çok satan şey "negatif Fenerbahçe" propagandası. Kısaca hiçbir bilgi, birikim ve yetkinliğin olmadan Fenerbahçe'ye sallamak bu ülkede her zaman alıcı buluyor ki buna "Belgin-Uluç sendromu" diyebiliriz. Maalesef "Belgin-Uluç sendromu" uzun zamandır Fenerbahçe taraftarının da en büyük sorunu oldu.  

Bütün sosyolojik olaylarda olduğu gibi bunun da birçok nedeni var ama bu durum Fenerbahçe için çok yıkıcı olmaya başladı. 

Elbette bunun geçmişten gelen nedenleri var, geçmişte kulüp yönetimi hatalarını transfer başarıları ile örtmeye çalışarak her yıl sansasyonel transferlerle gündemi meşgul belirlemeyi adet edinmişti. Ayrıca bu transferleri kullanarak "kulübe yakın" kanaat önderleri yarattı, amaç taraftarı istediği gibi yönlendirmekti, oldukça başarılı da oldu. Buna karşı çıkanlar "hain" diye damgalanıp suçlandı ve bu tavır 20 yıl sürünce de Fenerbahçe için yıkıcı bir ortam oldu, şu anda taraftar iki şeyi bir türlü aşamıyor: Birincisi isimli transfer, ikincisi de kara propaganda. 

Bunlara ilave olarak bir de "3 Temmuz sendromu" var; bir baltaya sap olamamış ama 3 Temmuz kenetlenmesi esnasında sesi çıktığı için on binlerce takipçi edinmiş bazı hesapların bu  "ego tatminine" bağımlı hale gelmesi ve bunun için negatif Fenerbahçe'nin çok satıyor olmasını kullanması ve eleştiriyi yapıcı olmaktan çıkarıp saldırgan hale getirmesi de önemli bir unsur oldu. 

Elbette bunların sonucu olarak oluşan etkilenebilir taraftarın "bahisçi" üçkağıtçılar tarafından kullanılması ve Fenerbahçe'nin en büyük düşmanı haline gelmesi. 

Lütfen bir düşünün peşinden gittiğiniz adamlar dünyanın en kötü, en kokuşmuş ve en üçkağıtçı medya oluşumunun parçası ya da bir şekilde futbola bulaşmış ama bunu sonuca çevirecek kadar başarılı olamamış yetersiz ya da sosyal medya "tatmincisi". Zaten taraftar olan daha sezon başında "battık anam" diye ağlar mı ağlamaz çünkü taraftar olmanın adı umut ve destektir. 

Bazıları bunu "ama eleştirmeyelim mi..." yaftası altına saklıyor ki hiç mantıklı değil, eleştirinin pozitif olmasını sağlayan şey yapıcı olmasıdır. Oysa sosyal medyada yapılan eleştirilerin çoğu yıkıcı ve yıpratıcı, üstelik her dakika tekrar edilen aynı eleştirilerin amacının eleştirmek olduğundan oldukça şüpheliyim. 

Yani demem o ki peşinden gidip her Fenerbahçe'ye her sezon şampiyonluğu kaybettirdiğiniz adamlar beş para etmez, o adamların peşine takılan insanların da en azından aldatıldığını anlamayacak kadar saf olduğunu söyleyebilirim. 

Çok geriye dönmeye gerek yok, geçen sene bu tiplere uyup Vitor Pereira'yı göndermesek şampiyonduk; ona sallayan kim varsa geçen sene TFF, hakemler Fetö kadar Fenerbahçe'nin alın terini çaldı. 

Lütfen sosyal medyada Fenerbahçe adına ahkam kesenler dönüp aynaya baksınlar ve orada gördükleri şeyin Fenerbahçe'ye futbol aklı verecek yetkinlikte olmadığını bilsinler. 

Neymiş efendim yönetim başarısızmış! Kime göre, neye göre? Siz değil misiniz "hakem, TFF, Fetö, hükümet, bakan.." diyen? Belki adil şartlarda Ali Koç 4 yıl üst üste şampiyon olurdu. 

Şu an Fenerbahçe'nin en büyük düşmanı kendi taraftarı maalesef çözülemeyen bir problem haline geldi ve görünen o ki bu seneyi de çalacaklar. 
 

Etiketler:  Futbol