'Hem Bayraktar hem turist olmaz'

'Hem Bayraktar hem turist olmaz'

27 Mayıs 2022 Cuma  |   MG Özel

Fuad Safarov, Moskova

Rus Milletvekili gazeteci Yevgeniy Popov, Türkiye'nin hem Ukrayna'ya Bayraktar SİHA'ları göndermesini hem de Rusya ile turizm alandaki ilişkisini devam ettirmesini eleştirdi. 

Devlete ait Rossiya-1 televizyon kanalında canlı yayın programında konuşan Popov, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun, İsveç ve Finlandiya'nın NATO başvurusuyla ilgili olarak, "Beklentimiz teröre desteğin kesilmesi, savunma kısıtlamalarının kaldırılması. Somut adım atabiliriz dediler, yazılı mutabakat istiyoruz" açıklamasını değerlendirdi. 

Popov, " (Cumhurbaşkanı Recep Tayyip) Erdoğan bir yandan yazılı mutabakat bekliyor, diğer eliyle de Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenski'ye de birkaç Bayraktar gönderiyor. Bunu unutmuyoruz" dedi.  

Programın diğer sunucusu Olga Skabeyeva da, "Elbette...Bu konuda hiçbir yanılsama olamaz" sözleriyle Popov'a destek verdi. Popov da, "Bir taraftan Bayraktar gönderiliyor, diğer taraftan da Türkiye otelleri Rus Mir kartını kabul etmeye başlıyor" diyerek eleştirilerini sürdürdü. 

Rusya'ya ait Ukraina.ru haber sitesine konuşan Rus gazeteci Anna Şafran ise, "Hakkını vermeliyiz, Sayın Erdoğan oldukça becerikli ve kurnaz bir profesyonel politikacı. Rusya'ya karşı ikili bir politika izledi. Her zaman kendi çıkarlarını önde tuttuğu açık. Rusya'nın kendisini Türkiye'deki darbe girişiminden nasıl kurtardığını unutuyor. Çoğumuz bunu unutuyoruz ama Erdoğan'ın Rusya'ya müteşekkir olması gerekiyor" dedi. 

Zelenski eleştirmişti

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenski, Yunan ERT televizyonuna yaptığı açıklamada, “Türkiye, bir yandan arabulucu rolü üstleniyor ve Ukrayna’yı mühim adımlar ile destekliyor, diğer yandan da, sözgelimi, turistler için, özel olarak Rusya’dan gidecek turistler için hazırlıklar yaptıklarını görüyoruz. Dostça ilişkilere sahip olmak istiyorsak, bu olacak şey değil” demişti.

Etiketler:  Rusya