Hayaller ve gerçekler

Hayaller ve gerçekler

15 Ağustos 2022 Pazartesi  |   Mentor

Mentor

Fenerbahçe taraftarının şımarıklığı ve cehaleti sınır tanımıyor maalesef. Fenerbahçe'nin gerçeklerini, Ali Koç'un kulüp için ne anlam ifade ettiğini anlamıyorlar. Üstelik, Koç'un yaptıklarını anlamaktan çok uzak oldukları gibi, Fenerbahçe'nin içinde bulunduğu duruma ilişkin en ufak fikirleri de yok. Son 20 yıldaki kara propagandanın kurbanı olmuşlar, gerçek yaşamdan kopuk hâlâ "başka büyüklük.." sloganı ile sürekli talep ediyorlar. 

Son yazacağımı baştan yazayım da ne anlatacağım daha iyi anlaşılsın; Ali Koç olmasa Bursaspor ile aynı kaderi paylaşırdık; senin arkanda bakanlar yok, milletvekilleri yok, tarikatlar, himmetler yok, vergi kaçırmıyorsun, düştüğün çukurdan sadece o çıkarabilirdi, öyle de yapıyor. Ferit Şahenk ve Murat Ülker'in kendi ekonomik problemleri var, şu anda Fenerbahçe'ye bu boyutta bir katkıda bulunmaları imkansız. Cebinden çıkarıp Fenerbahçe'ye 200 milyon dolar verecek 4. kişi Mehmet Ali Aydınlar, onun da camia ile büyük ve aşılamaz sorunları var. Yani Ali Koç bırakıp gitse ortada kalırız, gerisi hamaset. 

Fenerbahçe Sportif A.Ş.'nin 1.3 milyar TL geliri var, 700 milyon TL faiz ödüyor, oyuncu giderleri 800 milyon TL, 500 milyon TL de diğer giderleri var. Bu seneki gelirin 300 milyon TL'si de token geliri yani 2 milyar TL giderin, 1 milyar TL gelirin var. Bu da her yıl 1 milyar TL açık demek. Hadi siz yapın transferi, üstelik Fenerbahçe Ali Koç ilk başkan olduğunda %46 faiz ödüyordu, bu oran şimdi ise %20 civarında. 

Ayrıca "futbolun parası basketbola ve amatöre gidiyor" kısmı da yalan, Koç geldiğinden beri sportif A.Ş.'den derneğe kuruş aktarılmadı, hepsi kendine yetiyor. 

Fenerbahçe'nin bütün gelirleri ve varlıkları ipotekli ve temlikli, hiçbir hareket alanı yok. 

Fenerbahçe bu hallere düşene kadar sen taraftar olarak üstüne düşeni yaptın mı, bu yağma olurken koruyabildin mi? Yok. O zaman neden sorumluluk almıyorsun? Ben demeyi sevmem ama o günlerde ben bunları yazarken küfür kıyamet gidiyordu herkes. 

Ali Koç bilmiyor mu bir sezonda 90 milyon dolar stat isim hakkını, 60 milyon dolar Ziraat Bankası kredisini iç etmeyi? Elbette biliyor ama bazılarının aksine o Fenerbahçe sonsuza kadar yaşasın istiyor. 

Fenerbahçe transfer yapamaz, yapacağı transferler ucuz, düşük maaşlı ve daha iyi şartlarda satılması mümkün isimsiz transferler olmak zorunda, bu kadar! Bunu anlamamak için aptal olmak lazım. 

Ali Koç hayranı falan değilim, bu sayfada çok ciddi eleştirilerim yayınlandı. Başkan'ın tek hatası, "Siz taraftar olarak bu takımın canına okunmasına izin verirken hangi yüzle şampiyonluk istiyorsunuz? Fenerbahçe'nin yaşaması için 10 yıl şampiyon falan olamayız, utanın" dememiş olmasıdır. 

Bazı taraftarlarda hatta büyük çoğunlukta kafa bir milyon, hâlâ Anelka falan yazıyorlar!.. Cahillik nasıl bu kadar nasıl derine inebiliyor, anlamak mümkün değil. 

Ali Koç'u hak etmiyoruz, umarım bırakır gider de gerçek yüzünüzde kırbaç gibi patlar; belki o zaman utanırsınız. 

Bir de rakip taraftarlara kıssadan hisse: Ligde mali durumu en iyi takım Fenerbahçe, kadrosunda da bütün takımlardan çok para edecek oyuncusu var...

Etiketler:  Futbol