Galatasaray'dan şık finiş

Galatasaray'dan şık finiş

17 Mayıs 2022 Salı  |   Köşe Yazıları

Bülent Kaan Köse

Galatasaray inişli çıkışlı performansının ardından ligin sonlarına doğru gelirken hata yapmadan seri galibiyetler ile ligi noktalamak istiyor, taraftarına geçen hafta ‘’gösteremediği’’ futbolu göstererek üç puandan ziyade iyi bir oyunla kazanmak istiyordu. Takımın bir nebze de olsa iç sahada göstermiş olduğu performanstan ötürü bu maçta da kazanarak yola devam edeceğini tahmin etmek güç değildi. 

Rakip Adana Demirspor, her ne kadar düşüşteki bir camia olsa da takımın bir noktada kalitesi belli. Güzel bir maç olacağını biliyordum. Mavi şimşekler bu tip deplasmanları daha bir motive oynuyor. Şimdi gelin hep beraber bu maçın analizine geçelim… 

Maçın başlama düdüğü ile beraber klasik Galatasaray takımını seyrettik diyebilirim. Galatasaray seyirci desteğini arkasına alınca gerçekten başka bir takım oluyor. İlk çeyrekteki pozisyonlar doğru değerlendirilseydi sarı-kırmızılılar 10. dakikada 2-0’ı yakalayabilirdi. Oyunun kontrolünün ağırlıklı olarak Galatasaray’da olacağını düşünsem de Montella dersine iyi çalışmış.  

Merkezde yapılan sahte baskılar ve "half space" içerisinde kurulan üçgenler ile ilk olarak belli bir süre Galatasaray’ı oyuna ortak etmediler.  

Montella ve ekibi Vargas–Yunus denklemini bu maçta da denedi fakat farklı bir durum olduğunu söylemeliyim. Gezici forvet oynayan Mario Balotelli…. Hemen hemen her topu geçiş oyununda kendisi indirdi.  

Bu sayede öne geçen maviler golden sonra da sakin kaldı diyebilirim. Galatasaray, çok uzun süre sonra merkezde iyi organize oldu.  

Adana Demirspor fazla kırılgan bir takım. Bu maç adına şu isim daha kötüydü diyebileceğim hiç kimse yoktu. Torrent, zaafların üzerine doğru gitti ve stoperler yerine ön alan baskısını merkezden ön liberolara yapınca, Galatasaray kontrolü tekrar ele aldı.  

Uzun süre olmasına rağmen Sacha’nın bu maçta benim adıma maçın yıldızı olduğunu söylemem gerekiyor. Her iki yarıda da, oyunu çift yönlü oynayarak çift yönlü mükemmel bir performans sergiledi.  

Montella’nın kanatlara önlem alması ile beraber daha kontrollü bir ikinci yarı başlangıcı oldu. Takım içerisinde İspanyol teknik adamın koyduğu veriler, bence bu sezonun pozisyon anlamında en zengin maçıydı.  

Doğru pas atıldığında Gomis’in neler yapabildiğini gösterdiğini düşünüyorum. Bununla beraber hem altyapıdan birkaç tane futbolcuyu ve Morutan’ı anlamlandıramadım.  

Oyunun kontrolü zaman zaman gitse de, baştan sona Galatasaray’ın üstün olduğu bir maçtı.  

Her iki takıma da oyunu çirkinleştirmedikleri için teşekkür ediyorum. Montella’nın Demirspor’u sezonu kafada bitirmiş gibi, Galatasaray ise evinde 12 maçtır kaybetmeyen Antalya deplasmanına gidiyor. Peki sizce, ligde neler olacak?  
 

Etiketler:  Futbol