Galatasaray'a 'hayat öpücüğü'

Galatasaray'a 'hayat öpücüğü'

20 Ağustos 2022 Cumartesi  |   Köşe Yazıları

Bülent Kaan Köse

Galatasaray geçen hafta seyircisi önünde aldığı mağlubiyetin ardından ligden psikolojik olarak kopmamak ve Trabzonspor deplasmanına hazır gidebilmek için bu maça mutlak galibiyet parolası ile hazırlanıyordu. Takım içi dengelerin oyun olarak değişebileceğini düşündüğüm bu maçı siz değerli okurlarım için kısa kısa notlar ile hazırlamaya çalıştım. Hazırsak, başlayalım…  

Maçın ilk düdüğü ile beraber topa sahip olarak oynamak isteyen, rakibin kontralarını engelleyen ve önde basan bir Galatasaray bekliyordum. Kafamdaki plan sahaya doğru şekilde yansıdı diyebilirim. Galatasaray, maçın ilk dakikalarında ciddi bir ön alan baskısı ile maça başladı. Maçın kırılma anı diyebileceğimiz Seferoviç’in pozisyonu gol ile sonuçlansa çok farklı bir senaryo ile maçı yazıyor olacaktık. Baskı ile oyununu oturtmak isteyen sarı-kırmızılılar ikinci bölge ve üçüncü bölge arasında oynanan geçiş oyununu fazla hızlı oynamaya çalıştı diye düşünüyorum.

-Okan Buruk, oyunu ikinci bölgeden kurmak istiyor. Bu sebepten direkt olarak alınan toplar merkeze gönderildi. Galatasaray bu noktada set hücumunu hızlı oynamak istediğinden fazla pas hatası yaptı ve organize hücum etme konusunda zorlandı.  

-Özellikle rakip savunmanın çizgisinin önde olması kanatların oyuna katılımını zorlaştırırken, hücum organizasyonları konusunda kısır bir ilk yarı izledik. Bu duruma Ümraniyespor’un Galatasaray’ın elinin kuvvetli olduğu tarafta yapmış olduğu sahte koşular ile topun Galatasaray’a dönmesini engelledi.  

-Ek olarak son haftalarda Sacha-Aanholt uyumunu beğeniyorum. Eksikler döndüğünde takım olarak daha farklı bir yapıda olacağını söylemek gerek.

-İkinci yarı başlamadan Mertens-Akbaba değişikliği bence takımın daha net bir şekilde hücuma gitmesine yol açtı. Galatasaray baskılı oyunda birçok şeyi değiştirecek. Set oyununda daha sakin olduğunda rakiplerini bol gollü galibiyetler bekliyor diyebilirim. Torreira’nın oyuna dahil oluşu ve topsuz oyundaki takımın genel sorununu çözmüş gibi görünüyor. Dobouis’in dönüşü ve sağ tarafın hücum aksiyonu olarak işlemeye başlaması takımın gol yükünü ve Okan Buruk’un sistemini iyi bir şekilde anlatıyor.  

-Takım ligin çok üstünde ve bu dönemde önemli olan kayıpsız geçilmesi. Takımın farklı yerlerde olacağını hareketli oyunda 11 kilometre koşan Torreira hamlesinden anlayabilirsiniz.  

-Son olarak belirtmeliyim ki Ümraniyespor bu ligde birçok takıma sorun çıkaracaktır diye düşünüyorum. Oyunun kontra tarafını ve savunma kısmını çok doğru yaptılar. Kolay kolay maç kaybetmeyeceklerdir. 

-Galatasaray’ın sabra ve zamana ihtiyacı var. Bu tip haftalarda oyundan bağımsız oyunun oturması önemlidir. Takım sakin kaldığında değişen çok şey olacaktır. Sizce, Galatasaray’ı neler bekliyor? 
 

Etiketler:  Futbol