Futbol ve adalet

Futbol ve adalet

20 Eylül 2022 Salı  |   Mentor

Mentor

Son zamanlarda bir Florya projesidir gidiyor; aslında ortada proje falan yok, tamamen devletin oradaki yaklaşık 40 dönüm, değeri 4 milyar TL olan arazisine el koyma girişimi var, o kadar.

Kısaca anlatayım...

Bir kulübümüzün orada yaklaşık 20 dönüm arazisi var. Emsal 1.5 yani oraya toplam devlet arazisi ile birlikte 90.000 metrekare inşaat yapılabilir. Florya'daki en ultra lüks binanın metrekare fiyatı 100.000 TL, arsa payı da % 50. Yani o kulübümüz o arsaları alırsa Emlak Konut'a 4 milyar TL ödemeli. Metrekaresi 100.000 TL eden dairenin (çünkü Florya'da metrekaresi 35.000. TL'ye de konut var) inşaat maliyeti 25.000 TL'den az olmaz. Demek ki tüm projenin inşaat maliyeti 2.25 milyar TL; bunun finansmanı var, satışı var, reklamı var yani kısacası eğer o devlet arazilerine çökmezseniz bu projeden 5 kuruş kazanamadığınız gibi olası bir para politikası sıkılaşmasında karşılanması mümkün olmayan zararlar oluşur.

Bu çökme operasyonuna karşı Fenerbahçe dikkatli olmalı. Elbette devlet spor kulüplerine yardım etmeli ama bu eşit olarak yapılmalı; eğer o kulüp için böyle bir şey yapılacaksa Dereağzı Tesislerinin tapusu Fenerbahçe'ye verilip konut imarına açılması gerekir. Kenan Evren Lisesi (KEL) tahsisten çıkarılıp Fenerbahçe'ye tapusu verilmelidir, ayrıca Ataşehir arazisinin imar durumu mevcuttan daha iyi hale getirilmelidir. O zaman o kulübümüze o araziler bedava verilebilir yoksa bedeli 4 milyar TL'dir.

Gelelim Ataşehir ve KEL için yapılan bedava yalanlarına...

Fenerbahçe'nin Ataşehir için 42.000 milyon dolar ödediği devlet kayıtlarında açık, KEL için bugünkü değeri 100 milyon dolar eden okullar yaptı (Finansman maliyeti ve paranın zaman değerini düşünmelisiniz.), Kayışdağı için ise 20.000 milyon dolar ödedi. Dünyada hiçbir spor kulübü devlete 162 milyon dolar ödememiştir. Türkiye'de Fenerbahçe dışındaki hiçbir kulüp devlete para ödememiştir, Fenerbahçe'nin okulları, ödediği paralar devlet kayıtlarında sabit, hepsinin belgesi var, diğer kulüpler de göstersinler yayınlayayım ama kesinlikle gösteremezler.

Bir de kendimize eleştiri...

Fenerbahçe'nin 2021 dernek + AŞ konsolide raporuna baktım ama ne gayrimenkuller ne de onları nasıl değerlendirmeyi planladığımız konularında en ufak bilgi var. Oysa Fenerbahçe yönetiminde bu konuda yetkin insanlar bulunuyor.

Kısacası; Fenerbahçe yönetimi bir an önce mevcut gayrimenkulleri geliştirmek ve değerlendirmek için bir plan yapmalı ve olası bir Florya'ya çökme teşebbüsüne karşı şimdiden tedbir almalıdır çünkü bu kadar borçla gayrimenkul varlığı taşımak finansal olarak intihardan başka bir şey değil; yılda 700 milyon TL faiz ödüyoruz.

Ayrıca, devletin malından "spor kulübü" maskesi adı altında özel isimlerin fayda sağlaması da endişe kaynağıdır. Mesela burada inşaatı kim yapacaktır, şartları nelerdir, mali yeterliliği var mıdır, banka itibarı var mıdır bilmiyoruz, sonra tamamen başka bir tablo çıkmasın.

Devletin finansman sağladığı spor kulüpleri  aracılığı ile Fenerbahçe'ye resmi rakip atama devri bitmeli çünkü böyle zor bir dönemde tüyü bitmemiş yetimin hakkı futbolcuların lüks yaşamına kurban edilemeyeceği gibi başka takımlara yapılan karşılıksız yardımlar vergi mükellefi Fenerbahçeliler için büyük bir adaletsizliktir.

Etiketler:  Futbol