Fenerbahçe'nin mali durumu

Fenerbahçe'nin mali durumu

31 Mayıs 2022 Salı  |   Mentor

Mentor

Konu Fenerbahçe olduğunda hep Fenerbahçe'den yan tavır almaya çalışırım. Kişilere ilişkin bağlılığım yoktur, tek bağlılığım milyonlarca Fenerbahçeli gibi Fenerbahçe'yedir. Bu yüzden bende ve birçok taraftarda hayal kırıklığı yaratan Ali Koç'a kırgın ve kızgındım. Geçmiş yönetimden gelen çağ dışı "ben yaptım oldu" tavrını devam ettirmesi nedeniyle sportif olarak tam bir çöküş yaşattı ama bugün Ali Koç dönemine başka bir açıdan bakacağım. 

Bildiğiniz gibi, başkan olduğunda Fenerbahçe batmış durumdaydı, bankalar borç vermiyor, borçlarının faizlerini bile ödeyemiyor ve tefecilerin elinde oyuncak oluyordu. Borçlar gelir getirmeyen "Zihni Sinir" projelerine yatırılmış, onca harcamanın üstüne bir de bu projelerin zararını karşılamak gerekiyordu. Uçurumun kenarında düşmek üzere bekliyorduk ama Ali Koç geldi ve 2021 konsolide (dernek+AŞ) faaliyet raporunda mevcut durum şöyle oldu; 

- Fenerbahçe 2021'de 1.6 milyar TL gelir etmiş. Uzun süredir ilk defa faaliyetinden 83 milyon TL kâr etmiş, 

- Kasasında 515 milyon TL para var. Bonservis, yayın geliri, ödül parası gibi çok kısa vadeli 239 milyon TL alacağı var ki bu 754 milyon TL kullanılabilir fonu var demektir. 

- Amatör branşların zararı şehir efsanesi tamamen dengeye gelmiş, 10 milyon TL civarında kârı var.  

- Fenerbahçe'nin piyasa değeri 4.6 milyar TL, neredeyse GS ve BJK'nin iki katı. 

Fenerbahçe'nin en büyük sorunu tamamı geçmişten gelen 3.6 milyar TL. banka borcu ve o borçlara ödenen yaklaşık 700 milyon TL civarındaki faiz ki bunların tamamı geçmiş döneme ait. 

Ayrıca, Ali Koç'a 460 milyon TL borcumuz var. 

Bir de Kolej, TV, Radyo, Topuk gibi tesisler harcadığımız on milyonlarca dolara rağmen 30 milyon TL zarar ediyor. 

Belki finansal açıdan yöneltilebilecek tek eleştiri, Fenerbahçe'nin gelir açısından çok fazla Koç Holding-Ali Koç bağımlısı olması söylenebilir ama Puma ve Token gibi anlaşmalar bu durumun da değişeceğini düşündürtüyor. 

Şimdi bir Fenerbahçeli olarak şunu rahatça söylemeliyim: Lafı hiç eveleyip gevelemeye gerek yok, Ayetullah Bey ne ise finansal açıdan Ali Koç odur, Fenerbahçe ne devletten beleş arazi alır ne bakanları var ne de vergisini silerler. Her Fenerbahçeli bu açıdan Ali Koç'a minnet duymalı, şahsen ben duyuyorum. 

Umarım önümüzdeki dönemde saçma sapan TV, Radyo, Topuk, Kolej gibi yatırımları ve arazileri nakde çevirip satar, böylece hem zarardan kurtuluruz hem de ciddi nakit girişi ile borcu azaltırız. 

Hiç kimse romantizm yapmasın, Ali Koç bile bu borcu ödemez, bu da demek ki bu borç Fenerbahçe'yi tüketir; yani tüm varlıklar satılmalı ve borç kapatılmalıdır. Ali Koç görevini yapmıştır, şimdi sıra her şeye romantik muhalefet yapan "beyaz" kesimde. Fenerbahçe'nin Radyosu, Televizyonu, Koleji, otelleri satılmak zorunda.

Yazıda amatör branşların zarar etmediğine değindim ancak erkek basketbol dışındaki sponsorluklar futboldan aşırma, hadi amatör branşlar kalsın denk bütçe ile gitsinler ama diğer varlıklar satılmak zorunda.

Etiketler:  Futbol Ekonomi