Can çekişen spor medyası

Can çekişen spor medyası

29 Ağustos 2021 Pazar  |   Mentor

Mentor

Bir ağ yazarı olarak tespit etmem gereken ilk şey ülkede medya, gazeteci yok; zaten 3 Temmuz'da yazmaya başlama nedenim de buydu ama en kötüsü-nezaketim daha ilerde bir sözcük ile ifade etmeye yetmedi-spor medyası denilen bataklık. 

Bu bataklığın uzun zamandır baş düşmanı Fenerbahçe, içlerinde Fenerbahçeli olduklarını söyleyenler de dahil ona nefret saçmak bir tür spor şebeği olmak için en kolay yol. İşin kolaycılığına kaçarsanız Fenerbahçe herkesin rakibi, o yüzden de ülkenin % 65'i Fenerbahçe'yi sevmiyor, izlenmek ve tık almak için çok mantıklı diyebilirsiniz ama biraz düşününce bunun çok kolaycılık olduğunu görüyorsunuz. 

12 Eylül 1980'den sonra başlayan toplumsal bozulma ve yozlaşma 2000'li yıllarda futbolunda ırzına geçti. Derin devletler, TFF kasasından beslenen gazeteciler, her şey kirlendi ama buna dik duran, bu kirlenmeye bulaşmayan tek kurum Fenerbahçe oldu. Bunun nedenleri var, çok yazdım tekrar yazmayacağım ama Fenerbahçe kimliğini korudu. Bu tarihlerden itibaren futbol ve medyası giderek çıkar örgütüne dönüştü. 

Menajerlik yapan gazeteciler, PKK militanlarını yurt dışına kaçıranlar, Fetö ile iş pişirenler, TFF'yi soyanlar vs. tüm bu olayları toplarsanız bu olayların mağdur tarafında hep Fenerbahçe var, neden A, B, C değil de hep Fenerbahçe? Fetö neden Fenerbahçe'ye operasyon düzenledi de rakibini himmet alarak azat etmeye karar verdi, elbette herkesin kendine göre bir cevabı vardır ama ben burada benimkini yazacağım. 

Fenerbahçe futbolun dürüst ve ahlaklı olduğu dönemlerin tartışmasız lideri hâlâ 9 şampiyonluğu nasıl gasp ederiz diye düşünüyorlar. Bozulmanın başladığı günlerden itibaren hep kurumsal inisiyatifini temizlenmeden yana kullandı ve ayrıca mafyalaşıp taraftarı soyma yöntemi haline gelen futbolun kaynaklarının hep futbol içinde kalması için savaştı. 

3 Temmuz'a kadar Fenerbahçe hiç maddi sıkıntı yaşamadı, oysa şampiyonluktan şampiyonluğa koşanlar, küçük yatırımcı tokatlayanlar, devlet desteği alanlar her gün yeniden batıyorlar, şimdi yine zor durumdalar. 

Oysa 10 yıldır Avrupa'ya gidemiyor denilen Fenerbahçe'nin cebine bir kuruş UEFA parası girmezken rakipleri 500 milyon euro ödül parasını ceplerine attı. Vergiler, borsalar, Emlak Konutlar vs. Fenerbahçe'den 1 milyar dolar fazla gelir elde edilmiştir. Peki nerede bu paralar diye sorarsanız spor medyası neden Fenerbahçe'ye düşman sorusunun cevabını da bulursunuz. 

Fenerbahçe bu kirli ilişkilere, menajerlik komisyonlarına, uçaklara doldurulup dolce vita yaşatılan, ceplerine harçlık konulan arada tokatçılıklarına müsaade edilen tiplere ne taviz verdi ne de Fenerbahçe'nin parasını onlara hortumladı.   

Dikkat ederseniz birçok gazetecinin kini Fenerbahçe'den uzaklaştırılmak gibi görünür, oysa bu kadar kolay olmayacağını hepimiz anlayabiliriz. Hiçbirini ispatlayamam, bu sadece kendi subjektif düşüncelerim ancak bunca kinin nefretin, göz göre göre düşmanlığın nedeni sadece rakip takımı sevmek olamaz. 

Fenerbahçe taraftarı sabırlı ama asla unutmuyor artık kendi medyasını yaratıyor, bağımsız medya Fenerbahçe damgası taşıyor çünkü diğerleri sadece birilerine yamanarak yaşarken Fenerbahçe medyası çatır çatır bağımsız gazetecilik yapıyor çünkü Fenerbahçeli onlara sahip çıkıyor. 

Fetö'den beri kirli kaleleri tek tek düşürüyor Fenerbahçe, sırada spor medyası rezilliği var; can çekişiyorlar, sonları yakındır.

Etiketler:  Futbol