Büyük olmak büyük düşünmek

Büyük olmak büyük düşünmek

2 Haziran 2022 Perşembe  |   Mentor

Mentor

Ben futbol bilgisi sınırlı olan bir Fenerbahçe taraftarıyım. Teknik olarak Jorge Jesus değerlendirmesi beni aşar, sadece beni değil Türkiye'deki herhangi bir futbol adamının veya medya mensubunun da bu değerlendirmeyi yapacak yetkinlikte olduğunu sanmıyorum. O nedenle bu konuya girmiyorum, girenin de iyi niyetli olduğunu  düşünmem. Evinde düğme diken bir erkeğin bir beyin cerrahını eleştirmesine benzer, yani çok saçma olur. Fenerbahçe taraftarı bu tür yetersiz, bilgisiz ve kötü niyetli medya mensuplarını veya güya camianın evlatlarını anlayıp amaçlarının Fenerbahçe'ye zarar vermek olduğunu bilerek sezona başlamalı.

Gelelim konunun benim tarafımdan görünüşüne... 

Fenerbahçe liderdir ve farklıdır ve rakiplerini daha düşüncede ezer, bazen Ziraat Bankası'nın arkasına, bazen Vakıfbank'ın arkasına, bazen bira kapağının altına saklanırsın, stat yapar yapamazsın, salon yapar yapamazsın, ezilirsin, el açarsın sonra mahallede sürekli dayak yiyip abisini çağıran çocuk gibi güven duygun zedelenir, büyük bir travmaya dönüşür ve bir tür "aşağılık duygusu" geliştirirsin. Kimi zaman siyaset, kimi zaman Fetö, kimi zaman derin devlet sana abilik eder ve sen de bunu bildiğin için içindeki Fenerbahçe nefreti her gün daha çok artar.

İşte bu yüzden Fenerbahçe'nin büyük düşünmesi mecburiyettir. Zaten Fenerbahçe de hep böyle yaptı, sonra 3 Temmuz ve onun arkasına sığdırılan sistemli hatalar ve vizyonsuzluk Fenerbahçe'yi sıradanlaştırdı. Mali tarafta yapılan hatalar Fenerbahçe'yi zayıf düşürdü. Bunun üstüne futbol yönetimindeki ve çeşitli düzeylerdeki kriptoların sürekli taraflı ve düşmanca tavrı Fenerbahçe'yi hedeflerinden iyice uzaklaştırdı. Daha da kötüsü, büyük düşünmeye alışmış Fenerbahçe taraftarı travma yaşadı ve alıştığı kalitenin altında olduğunu düşündüğü herkese düşman oldu. Aslında düşmanlık değişen ve sıradanlaşan anlayışa adapte olamamaktan kaynaklanıyordu ve insanlarla ilgisi yoktu.

İşte bana göre Jorge Jesus Fenerbahçe'nin kendi felsefe ve anlayışına dönmesi, büyüklüğünü hatırlamasıdır ki aksiyondan önce düşünce düzeyinde çok önemli bir hamledir.

Ama Jesus futbol tanrısı değil, her şeye rağmen başarılı olamaz, futbol ortamı da eskisi gibi değil, artık futbol takımları 103 gol atamıyor ve Fenerbahçe'nin karşısında rakiplerinden daha önemli bir kripto ordusu var. Başarı sabır işi, son iki sezonu başarısızlığı peşinen kabul ettiğimiz için kaybettik, artık Fenerbahçe'nin başında dünya çapında bir hoca var, olması gereken oldu. Şimdi taraftar bu hocayı önce kendinden, sonra da dışardaki kripto ordusundan korumalı ki başarı gelsin.

Jorge Jesus kadar Fenerbahçe taraftarının ne kadar sabırlı ve destekleyici olduğu sezonun sonucunu belirleyecek.

Etiketler:  Futbol