Başakşehir'de sessiz gece

Başakşehir'de sessiz gece

8 Mayıs 2022 Pazar  |   Köşe Yazıları

Bülent Kaan Köse

Galatasaray sezonun sonuna doğru ilerlerken belki de seyir zevkinin en yüksek olduğunu düşündüğüm maçlardan bir tanesine çıkacaktı. Açıkçası, maçın gollü geçeceğini düşünüyordum. Her iki takım da açık futbol oynamayı seviyor. Maçta en çok dikkat edeceğim detay ise Galatasaray son üç haftada neler yapacak sorusuydu… Hep beraber bu maçın bilinmeyenlerine bir göz atalım… 

Maçın başlangıç düdüğü ile, her iki takımın da kontrollü olduğunu söylemem gerekiyor. Başakşehir, geçiş oyununu çok rahat oynayan takımlardan bir tanesi. Merkezden kanatlara inerek, oyunu ceza sahasından oynuyorlar. Başakşehir, Mahmut ve Berkay ile bu geçişi iyi kullandı diyebilirim. Galatasaray’da geriden oyun kurulumunda Marcao’nun olmayışı takımın dengesini bir hayli etkilemiş görünüyordu.  

Sarı-kırmızılılar bu durumu değiştirebilmek için beklerden oyun kurmayı denese de ilk çeyrek sonunda Emre Belözoğlu beklere sert baskı ile bu durumu kırdı diye düşünüyorum. Özellikle Kerem Aktürkoğlu’nun oyuna dahil olamaması bu durumu fazlasıyla etkiledi. 

Üçüncü bölge organizasyonlarında Mostafa Muhammed’e fazla servis yapamayan Cimbom, Başakşehir’in kanat organizasyonlarına engel olamadı. İlk yarı golsüz geçmiş olsa da maç boyu üstün oynayan taraf Medipol Başakşehir’di. Ek olarak, savunma performansında Alparslan ile Nelsson’u Semih–Nelsson ikilisinden daha çok beğendim diyebilirim.  

Tutuk bir ilk yarı oldu... Oyunun her iki takım açısından da hareketlenmeye ihtiyacı vardı. Galatasaray’da Babel’in kanadı çok az işledi… Merkezde, Galatasaray’ın diğer maçlara nazaran daha hareketli olsa da sertliği sağlamakta zorlandığını düşündüğümden ilk yarı sonunda maç bana Pulgar’ı hatırlattı.  

Kenarda olsam, Morutan-Babel, Taylan-Pulgar Berkan-Halil değişiklikleri ile başlardım.  Galatasaray, son haftalarda oyunu çok fazla kendi yarı sahasında kabul ediyor. Dikine oynanan oyunda ciddi pozisyonların olduğunu görebiliyoruz. Özellikle Halil’in oyuna girdikten sonra yapmış olduğu ön alan baskısından kaynaklı bulunan pozisyonları görünce, maça bu isimler başlasa ne olurdu acaba diyemeden edemedim….  

Aynı maç içinde Morutan-Kerem kanatlarıyla on numarada Halil oynasa ne olurdu acaba…. Sanki iki takım da bu maçı kazanmak istemiyor gibiydi. Evet, Başakşehir daha üstün oynadı ama onların da doğru bir hücum organizasyonu yoktu. Maçın fazla kontrollü geçtiğini düşünüyorum. Özetle, sarı-kırmızılılar, oyunun son anlarında, değişiklikler ile daha etkiliydi. Önümüzdeki hafta bu kadro ile alt yapıdan birkaç ismi as takımda bekliyorum. Sizce, Başakşehir ve Galatasaray, sezon sonu nerde olacak?..

Etiketler:  Futbol