65 yaş sınırı taş devrinden kalma bir ön yargı

65 yaş sınırı taş devrinden kalma bir ön yargı

5 Temmuz 2021 Pazartesi  |   Serbest Kürsü

Adil Gürkan

... Ve bu yaşa gelenleri hemen "postalayan" işletmeler, aslında kendilerine zarar vermektedir.  

Çevrenize bir bakın. Bir gri saçlılar tsunamisi göreceksiniz.  

Her yıl milyonlarca "baby boomers" kuşağı mensubu 65 yaşını deviriyor. Yani 1946-1964 yılları arasında doğan milyonlardan bahsediyorum. 

Size bir gözlemimi ifade edeyim.  

Bu tarihler arasında doğanlar, insanlık tarihinin, belki de hiç farkına varılmamış bir kuşağıdır. Bunun bir nedeni var mı, bilemiyorum. Ama öyle. Buna mukabil, gözden kaçmaması gereken bir gerçek var, "baby boomers" kuşağının toplam nüfusu 14 milyon ve bu da, genel nüfusun yaklaşık olarak yüzde on yedisi.  

Bakın, basit bir yazı peşinde değilim. Yılların temel yanılgısına karşı isyan ediyorum. Hem de, bu taş devrinden kalma ön yargı nedeniyle, sektöre en çok katkı sağlayacakları bir dönemde, dışlanan ve küstürülen 65 yaş kuşağı adına. 

Çevrenize bir bakın. Masada, yılların deneyiminden süzülüp gelmiş, sakin, çok yönlü, çalışkan bir iş gücü var. Sektörü biliyorlar, zira Türkiye’de turizmi onlar kurup geliştirdiler. 

Bu sadık ve usta iş gücüne karşılık elinizde ne var? 

Aşağıdaki olumsuz tanımlamaların dışında, çok saygılı ve başarılı örnekler var. Onlar lütfen bu tanımlamaları asla üzerlerine almasınlar.  

Ama geride kalanlara bir bakın. 

Kurumsal süreçlere uzak. 

Baskı altında panikleyen… 

Her an şirketi ve sektörü bırakmaya hazır. 

Turizmi ve turisti küçümseyen,  

Kolay kolay mutlu olmayan ve deneyime önem vermeyen bir kitle.  

Aralarında, sektöre tutku ile bağlı, kendisine hedefler belirleyerek ilerlemeyi tercih edenler yok mu? Elbette var. Hem de çok sayıda. 

Onlar turizme de, turiste de saygılı. Gülümsemeyi biliyorlar. 

Ama hatırı sayılır bir kitle var. Turizmin, yüzlerce yılda şekillenmiş genetiğine önem vermiyor, kendilerine göre bir turizm tanımına göre hareket ediyorlar. 

O zaman yapılması gereken nedir? 

65 yaş kuşağına dönün.  

Neden mi? 

O kadar çok neden var ki. 

Onlar ülkelerinin birçok endüstrisini kurdular. 

İşlerini başlatıp geliştirdiler. Dev kuruluşlar ortaya çıkardılar. 

Özel sektörde ve kamuda çarkları başarı ile döndüren anahtar konumlarda oldular. 

Şu yaş meselesini gözünüzde büyütmeyi bırakın.  

Son satıra odaklanın. Türkiye’de ve dünyada o kadar çok sayıda başarılı, aktif, ilham kaynağı olabilecek 65 yaş kuşağı mensubu var ki.  

Ekonomi ve iş dergilerine bir bakın. 55 yaşından sonra hayatın direksiyonunu yeni ufuklara kıran ve muhteşem başarılara imza atan o kadar çok sayıda kadın var. Bu yaşlarda birçok kadın ve erkek rüyalarını gerçekleştirme fırsatı buldu.  

Çok sayıda 60-65 yaş arası insan içinde bulundukları sektörlerde izlerini bırakıyorlar. İşlerine ve işletmelerine hâlâ bağlılar ve verebilecekleri çok şey var.  

Reçete mi istersiniz?  

İşletmelerindeki bilançolara bir bakmanızı öneririm. Birçok "baby boomers" kuşağı mensubu hayatlarında profesyonel değişimlere imza atıyorlar. Covid19 pandemisi ile başa çıkmakta ve ayakta kalmakta en başarılı olan kuşak da onlar oldu.  

60 yaşlarında olup çok başarılı işler kuran arkadaşlarım var. 

Donanımlı yöneticiler bulmakta zorlanan ya da ellerindekileri kaybeden otellerin imdadına koşup parlatan turizm profesyonelleri biliyorum.  

Daha da ötesi, birkaç turizm profesyoneli bir araya gelip, otellere çevrecilik, etik, inovasyon gibi alanlarda başarılı danışmanlık hizmetleri veriyor. 

Onlar şuna inanıyorlar: Bulundukları yaş hayatın son sayfalarından birisi değil, yeni bir mücadele etabıdır. Sevecekleri bir iş ile birlikte varacakları çok hedefleri vardır. 

Hâlâ ikna olmadınız mı? 

O zaman size, bu gri saçlılar ordusunun "savaşı" nasıl kazandırabileceği ile ilgili bazı öneriler sunmama izin verin. İş gücünüze nasıl katılabilirler ve donanımlı insan kaynağınızı nasıl zenginleştirebilirler, bakalım.  

C- Suiti – Kurumsal kültürü değiştirmek nedir? Yapıya, liderlik, empati, yaşam deneyimi, yetenekler seti, bağlantılı olmak ve sonuç odaklılığı enjekte etmektir. Ama kapsayıcı olarak. Nesiller arası bölünme tuzağına düşmeden. Bu noktada, ekonominin bütün dallarına ve elbette turizme bir bakın. Bu saydıklarımızı hayata geçiren kuşağın "baby boomers" olduğunu görebileceksiniz. Onlar öncüdür.  

Düşünce Liderliği – Yeni bir iş çağına (hibrit/iş/yaşam dengesi) girmek için yollar aramakta olan bir geçiş ekibine, bu kuşaktan daha iyi kim liderlik edebilir? Gençlere, sürekli değişen bir ekonomide, kendisini düzenli olarak yenilemeyi, ekseni çevresinde dönüş yapabilmeyi, başarısızlıklardan sonra hızla toparlanabilmeyi kim öğretebilir? 

İş Geliştirme- Müşteri listenizi, portföyünüzü ve/veya erişebildiğiniz sınırları genişletmek mi istiyorsunuz? Bu kuşaktan bir profesyonel ile bir araya gelin. "Boomers" profesyonelleri bir kurumun değer önerilerini en doğru adreslere, nasıl ileteceklerini çok iyi bilirler. Onlar, uzun vadeli, gelir üreten ilişkiler kurmak için gereken bütün becerilere sahiptir. 

Strateji- Pandemi sonrasının dünyası hem sanal, hem de hibrit. O zaman, şirketinizin bu dünya ve bu ekonomi ile ilgili kültürü nedir? Nasıl toparlanacaksınız? "Boomers" kuşağına kulak verin. Bu kuşak, bir dünya savaşı sonrasının virane dünyasına doğdu. Sayısız felaket ve krizden güçlenerek çıktı. Büyük Durgunluk. 9/11 felaketi. Küresel krizler. Şimdi de Covid-19 pandemisi. Size bu badireden çıkışta en iyi rehberliği kim yapabilir? Sayısız felaketten ve krizden edindikleri deneyimler ışığında, en sağlam reçeteleri kim yazabilir? 

Gelişme- bütün sektörlerde ve özellikle turizmde, bu kuşağın iletişim ağlarına ve bilgilerine neden başvurmayı düşünmezsiniz? Bu kuşak hala canlı, üretken ve gelişime açıktır. Çevrelerini ve dünyayı 360 derece bir açıdan izlemekte olduklarını da ekleyelim. Bu beceri onları her daim güncel tutuyor. Krizi bir an önce aşmanın yolu? Bir "boomer" ile görüşün. 

Satış ve pazarlama- Bana söyler misiniz? "Boomerların" temsil yeteneklerine, tarzlarına, hitabetlerine siz de hayran değil misiniz? Ürününüzü ya da işletmenizi onlardan daha iyi kim temsil edebilir? En doğru hedeflere ulaşmanızı sağlayacak stratejileri kim oluşturabilir? İşletmenizle iş yapacak bankalara, kamu kurumlarına, en yüksek güveni kim sağlayabilir? Benim bir cevabım var; "boomerlar".  

Startuplar- Bakın, teknoloji her şey değil. Buna ancak gri saçlıların eşsiz deneyimlerini de eklerseniz başarılı olursunuz. Bu kuşak, Venture kapital olmadan, neredeyse sıfırdan büyük işler kurmayı başardı. Onlar, strateji, düşünce liderliği, somut başarı örnekleri, çok iyi tanımlanmış yatırım projeleri sayesinde elde edilebilecek sermayeler geliştirdiler. Finansal başarılar için en azından dönemsel olarak "boomerlar" ile neden bir araya gelmeyesiniz ki? 

Umarım derdimi anlatabildim.  

Şimdi, uzun sayılabilecek bir aradan sonra, güzellik, moda, konaklama, üretim, dijital marketing, emlak, spor, teknoloji, ve diğerlerinde, ofislerinizi açıyorsunuz.  

İşlerinizi hızlandırıyorsunuz. Bu geçiş döneminde, size moral ve bilgi desteği açısından çok önemli bir rehberlik yapabilecek olan bu gri saçlılar ordusunu yabana atmayın.  

Bu değerli çeşitliliği kültürünüze entegre etmek istiyorsanız, bunu size ancak "boomerler" sağlar. Kurumunuza, değer ve ölçülebilir sonuçlar katmaları için önlerini açın.  

Hepsinden önemlisi, izin verin ekiplerinize mentorluk ve liderlik yapsınlar. Müşterileriniz ve çalışanlarınız bundan mutluluk duyacaklardır. Emin olabilirsiniz. 

Bakın bu noktada, bir mensubu olduğum "boomers" kuşağı için son değerlendirmelerimi arz edeceğim. Gri saçlılar-gerçekten– harikadır.  

Biz fiziksel olarak formdayız. Sörf, yoga, tai chi, koşu, yürüyüş, tırmanma, motosiklet, yüzme en çok keyif aldığımız aktiviteler arasında. Açıkçası ilgi çekiyoruz. Profesyonellikte zirvedeyiz. Sadakat noktasında çok iyiyiz.  

Kararlıyız. Destekleyiciyiz. Yaratıcılığımız yüksek. Geleceği görebilme becerimiz üst düzeyde. Biz büyükanne ve büyükbaba olarak tanımlanmak için daha çok genciz. Hâlâ masadayız, oyunu kavrayabiliyoruz. Seçeneklerimiz var. 

Eğer hâlâ anlatamadıysam, biraz daha açayım. 

Ben de bir "boomers kuşağı" mensubuyum.  

Türkiye’nin lider otel zincirinde önemli işler yapıyorum. Onların başarısının bir parçası olmaktan gurur duyuyorum. Beni dikkate alıyorlar. Projelerimi önemsiyorlar. Yönetim Kurulu üyemizden şu cümleyi duymak beni onore ediyor;  

“ Abi daha genciz. Yapacak çok işimiz var. Varacak çok hedefimiz var. 

Kendime bakıyorum.  

Yoğun ama bir o kadar da keyifli bir iş hayatım var. 

65 yaş kuşağı, ayağa kalkın. 

Ehotelier sitesinden yararlanarak hazırlanmıştır.

Manşet fotoğrafı: İhtiyarlara Yer Yok filminden.

Etiketler:  Adil Gürkan