3 aylık mali tablolar

3 aylık mali tablolar

12 Ekim 2021 Salı  |   Mentor

Mentor

Yeni yayınlanan 3 aylık mali tablolara baktım, Beşiktaş Şampiyonlar Ligi'nin etkisiyle, Fenerbahçe token satışı ile (sanırım), Galatasaray ise müthiş sponsorluk artışı ile gelir tablosunu toparlamış görünüyor.

Genel olarak futbolun mali açıdan berbat olması dışında yeni bir gelişme yok bana göre. Hâlâ kalıcı ve sistemli bir organizasyonu yaşama geçirmeye çalışan sadece Fenerbahçe. Takımların 3 aylık transfer bilançolarını yazayım, ne dediğim daha iyi anlaşılır: 3 aylık dönemde transferde Fenerbahçe 46 milyon TL, Beşiktaş 64 milyon TL, Galatasaray ise 127 milyon TL ekside. 

Ama özellikle Fenerbahçe'nin mali durumunu ara dönemde değerlendirmek mümkün değil çünkü kulüp rakamlar hakkında detaylı bilgi paylaşmıyor. Oysa Başkan bize bu konuda  söz vermişti. Sermaye Piyasası Kanunu'nun neye izin verdiği, neye vermediği umurunda değil Fenerbahçe'nin. Gelirlerinde taraftarın ciddi katkısı var ve bunları bilmeyi hak ediyorlar. Galatasaray ve Beşiktaş'ın ara dönem bilançoları daha çok bilgi içeriyor. 

Ancak bazı mali tablolarda yaşam gerçeği ile bağdaşmayan gelir artışları var! Pandemi yılı, futbol dibe vurmuş 3 kat, 5 kat ciro ve sponsorluk artışlarının muhakkak açıklanabilir  bir nedeni olmalı. 

UEFA ve TFF mali kriterlerine göre ilişkili taraflar ile olan sponsorluk anlaşmaları "gerçek değer" üzerinden değerlenmeli, diğer sponsorluklarla ilişkin bir hüküm yok ama bu tamamen serbest olduğu anlamına da gelmiyor. 

Düşünün UEFA FFP, TFF harcama limiti, gelecekteki nakit akışı hepsi bu rakamların doğru olmasına bağlı. Ben SPK ve TFF'nin yerine olsam bu sponsorluklar daha yakından bakardım. 

Ayrıca ben SPK olsam bu şirketlerin küçük yatırımcıdan para istemelerine kesinlikle izin vermezdim. 

Onun dışında her 3 kulüp de borç batağında ve bu borç batağından çıkmanın tek yolu varlık satışı. Fenerbahçe ve Beşiktaş'ın yaklaşık 3 milyar TL, Galatasaray'ın ise yaklaşık 2 milyar TL varlık satması gerekir, yoksa bu borçlar asla ödenmez. Hiçbirinin de böyle bir gayrimenkul varlığı yok, olsa bile önümüzdeki 3-5 yıl nakde dönmesi çok zor, futbolcu satmak zorundalar. Bana göre bu konuda en planlı ve hazırlıklı kulüp Fenerbahçe, isim saymıyorum. Galatasaray da bu sene bunun farkına varıp yatırım yapmış görünüyor. Beşiktaş da onları takip ediyor ama önde olan Fenerbahçe. 

Bana göre önümüzdeki 10 yılda Fenerbahçe'nin her yıl transferde 30 milyon euro "artı değer yaratması" mucize olmaz, gayet makul görünüyor.  

Not: Bu yazıdaki bilgiler yatırım tavsiyesi kapsamında değildir, yazarın kişisel fikirleridir. 

Etiketler:  Ekonomi